Co może znaczyć ten ból prawej piersi?

Ból piersi. Mam 15miesięczne dziecko które karmie piersią. Od jakiegoś czasu boli mnie prawa pierś. Jest twarda a ból rwący

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobnie jest to zapalenie piersi – niestety stosunkowo częsta przypadłość karmiących mam, która wymaga natychmiastowej interwencji, by stan nie uległ pogorszeniu. Choć najczęściej kojarzy się z nawałem pokarmu w pierwszych dniach życia dziecka lub problemami laktacyjnymi na początku „drogi mlecznej”, to może pojawić się na każdym etapie trwania laktacji.

Należy odróżnić zatkane kanaliki mleczne od stanu zapalnego – jeżeli wyczuwa Pani pod palcami guzki, a pokarm z obolałej piersi nie płynie lub jest bardzo skąpy, to prawdopodobnie jest to zastój pokarmu w piersi i na tym etapie można z nim walczyć samemu. Należy często przystawiać dziecko lub zastosować laktator, można też stosować masaże i okłady – ciepłe przed karmieniem, zimne od razu po karmieniu. Do tego proszę wkładać do miseczek biustonosza rozbite liście kapusty – mają działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, są nieocenioną, pierwszą pomocą w leczeniu zastojów. Tutaj szczegółowo zasady postępowania przy zastoju pokarmu i zatkaniu kanalików mlecznych: https://parenting.pl/zastoj-pokarmu-jak-sobie-z-nim-radzic-czego-unikac.

Niekiedy niestety dochodzi do zapalenia piersi, zwłaszcza gdy nie udaje się zapanować nad zastojem pokarmu – jeżeli ten stan utrzymuje się u Pani od jakiegoś czasu, to zdecydowanie warto zasięgnąć porady lekarza. Nieleczone zapalenie piersi może prowadzić do powikłań, w tym ropnia, który wymaga interwencji chirurgicznej. Jeżeli lekarz zleci antybiotykoterapię proszę pamiętać, by nadal regularnie i jak najczęściej przystawiać dziecko do chorej piersi tak, by zadbać o systematyczne opróżnianie jej. O zapaleniu piersi przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.