Czy to może być coś innego niż grzybica?

Jestem mamą karmiącą i mam problem z brodawką sutkową. Pojawiła się na niej biało-żółtawa "krostka". Karmię już długo i zdarzyło się kiedyś coś podobnego i zostało zdiagnozowane przez ginekologa jako grzybica. Wtedy jednak oba sutki były charakterystycznie malinowe, teraz wydają się jedynie lekko podrażnione. W czasie teleporady na moją prośbę otrzymałam lek, który pomógł kiedyś - Nystatynę, jednak tym razem po 2 tygodniach nadal "krostka" się utrzymuje. W obecnej sytuacji boję się iść osobiście do lekarza, szczególnie że mieszkam z osobą z grupy ryzyka jeśli chodzi o COVID. Czy to może być coś innego, niż grzybica? Czy może tym razem jest to na tyle poważne, że potrzebny jest lek doustny? Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam, z Pani opisu wynika, że nie jest to grzybica, ale zatkane ujście kanalika mlecznego. W takiej sytuacji pojawia się „krostka” z białym czubkiem, przypominająca zwykły pryszcz. Ten biały czubek to jest zgęstniałe mleko. Oczywiście nie należy bagatelizować problemu, bo może prowadzić nawet do zapalenia piersi. Może Pani częściej przystawiać dziecko, rozmasowywać delikatnie to miejsce – np. przy pomocy ciepłego prysznica lub szczoteczki sonicznej do czyszczenia twarzy (drgania mogą ułatwić rozbicie zastygniętego pokarmu). Proszę uważnie obserwować pierś – czy nie pojawia się zaczerwienienie oraz czy u Pani nie wystąpią objawy grypopodobne. Będzie to znaczyło, że doszło do zapalenia piersi i konieczny jest antybiotyk. Póki to nie nastąpi, może Pani spróbować również okładów z rozbitych liści kapusty. Warto także zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Jeśli przystawianie dziecka lub laktatora do piersi nie spowoduje odetkania się kanalika i ściągnięcia pokarmu, grudkę trzeba będzie usunąć mechanicznie. Należy zrobić to delikatnie, pamiętając o ostrożności, a także higienie. Więcej o zapaleniu piersi dowie się Pani z tego artykułu, zachęcam do lektury: https://parenting.pl/zapalenie-piersi. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.