Które z badań na początku wykonać?

Dzień dobry, mam 55 lat nie miesiączkuję, zostało mi wystawione skierowanie na mammografię i usg piersi. Od którego badania powinnam zacząć?
KOBIETA, 55 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

oba wskazana przez Panią badania się uzupełniają, z czego USG jest bardziej szczegółowe.

Mammografia jest rentgenowskim badaniem obrazowym, które polega na wykonywaniu zdjęć rentgenowskich piersi. Jest to najskuteczniejsze narzędzie do wykrywania zmian w piersiach, takich jak guzki, zwapnienia czy inne nieprawidłowości.

USG jest innym rodzajem badania obrazowego, które wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów tkanek piersi. Jest to szczegółowe badanie, które pozwala na ocenę zmian wykrytych w mammografii lub wykrycie zmian, które mogą być niewidoczne na mammografii. USG piersi jest szczególnie przydatne w ocenie charakteru zmian, takich jak guzki, torbiele czy guzki wypełnione płynem. Może również pomóc w różnicowaniu zmian łagodnych od potencjalnie złośliwych.

Może Pani zacząć od mammografii, po czym wykonać USG.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-piers

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.