Nowotwór?

Witam. Mam 46 lat. Około miesiąc temu, rano wykryłam u siebie guzek w lewej piersi, wysoko, niedaleko pachy, wielkości grochu. Pocieszał mnie jedynie fakt, że w tym dniu kończyła mi się miesiączka i są to tylko niegroźne zmiany. Wieczorem znow sprawdziłam pierś i już tego guzka nie było. Mimo tego postanowiłam zapisać się na mammografię, ponieważ nie dawało mi to spokoju. Po miesiączce przez jakiś czas badałam się i żadnych zmian nie wyczułam. Od tego zdarzenia minął prawie miesiąc i znow w 3 dniu miesiączki, w tym samym miejscu, wyskoczył mi ten guzek - teraz wraz z innymi małymi pogrubieniami dookoła. Zaniepokoilam się tym bardzo. Cały czas oczekuję na mammografię, ale chcialabym mniej więcej wiedzieć, co może być tego przyczyną i czy można spodziewać się najgorszego? W mojej rodzinie nikt nie miał raka piersi, ale oboje rodzice mieli nowotwory. Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Trudno jest wnioskować o charakterze guzka u konkretnej osoby bez możliwości badania i zebrania szczegółowego wywiadu. Większość guzków piersi ma charakter łagodny (80%), niestety odsetek zmian złośliwych zwiększa się z wiekiem, sięgając szczytu u kobiet w okresie menopauzy lub po. Guzki, których wielkość czy wyczuwalność zmienia się w zależności od cyklu mają często charakter lagodny, ale w medycynie nie ma reguły.

Proponuję, aby zglosiła się Pani na zaplanowane badanie mammograficzne, a następnie udala się do ginekologa. W zależności od wyniku mammografii, lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam serdecznie.