Prawidłowy wynik USG piersi a mammografia wymagająca dalszej diagnostyki

witam mam 62 l. robilam usg piersi kontrolne nie wykryto zmian litych jamy pachowe wolne. a po ok 20 dniach robilam mammografie i na wyniku wyszlo w sutku prawym na godz.12 zgeszczenie sutka o wym.12 mm do dalszej diagnostyki. czy te dwa badanioa moga byc sprzeczne ze soba prosze o wytlumaczenie tyakich wynikow

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Fakt, że wykonane USG nie wykryło żadnych istotnych nieprawidłowości nie oznacza, że mammografia także musiała być prawidłowa. Proszę bowiem pamiętać, że metody te wzajemnie się uzupełniają, ale nie są sprzeczne. USG lepiej ocenia dół pachowy oraz piersi kobiet do 50 roku życia, które zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej. Mammografia to zaś badanie, które lepiej ocenia piersi kobiet po 50 roku życia, które zbudowane są głównie z tkanki tłuszczowej. Nie wyklucza to jednak wykonywania USG u starszych kobiet, ponieważ stanowi ono idealne dopełnienie mammografii.
Opisane w wyniku zagęszczenie wymaga dalszej diagnostyki - proszę zatem skonsultować się ze specjalistą onkologiem. Wskazanie szczegółowej etiologii zmiany możliwe będzie dopiero po wykonaniu badań.

Badanie USG piersi i mammografia to badania uzupełniające się. Po menopauzie, kiedy przeważa w piersiach tkanka tłuszczowa- bardziej wiarygodne jest badanie mammograficzne. Dlatego dalsza diagnostyka jest jak najbardziej wskazana.

Są to badania uzupełniające, więc powinno się je wykonywać razem. Ale dla kobiet po 50 roku życia bardziej wiarygodnym badaniem jest mammografia-jeśli jest wskazana dalsza diagnostyka proszę ją wykonać,