Mammografia i usg piersi

Witam! Mam pytanie - moja mama 13 lat temu miała amputowaną pierś, bez chemioterapii, węzły chłonne były czyste. Później co roku jeździła na mammografię do Centrum i wszystko było okej. Teraz była na kontroli i pani, która podaje wynik, powiedziała, że mammografia jest w porządku, ale onkolodzy zalecają dodatkowo usg ze względu na gruczołowatość piersi. Bardzo proszę o odpowiedź, bo bardzo się martwię, po co dodatkowe usg skoro mammografia wyszła dobrze??? Czy coś może być nie w porządku?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Czasami USG jest zalecane jako badanie uzupełniające mammografię. Jest to uzależnione od budowy piersi u danej kobiety.

U jednych pań po menopauzie w piersiach dominuje tkanka tłuszczowa, która jest bardzo dobrze przepuszczalna dla promieni RTG wykorzystywanych w mammografii.

U innych - jeżeli jest więcej tkanki gruczołowej, zapewne jak u Pani Mamy - obraz mammograficzny może być mniej czytelny i w takiej sytuacji warto dodatkowo wykonać USG.

Nie oznacza to, że w piersiach dzieje się coś niedobrego.

Pozdrawiam serdecznie