Czy ból prawej piersi przed miesiączką może oznaczać guza piersi?

Mam 18 lat. Od tygodnia przy dotknieciu bolała mnie prawa pierś, zrobiła się ona więszka. Teraz od trzech dni mam miesiączkę i nagle przestała mnie boleć. Poszłam do lekarza i powiedział mi, że cos jest, ale dokładnie mi powie po wykonaniu USG. Czy to może być coś poważnego? Bardzo się boję, a na USG niestety muszę trochę poczekać.

Witam serdecznie!

W Pani wieku dominują zmiany łagodne w piersiach, więc proszę nie martwić się na zapas. Najczęstszą przyczyną bolesności piersi są zaburzenia hormonalne, a jeżeli chodzi o zmiany ogniskowe (guzki) - tzw. gruczolakowłókniaki - guzy łagodne, które przy osiągnięciu większych rozmiarow mogą powodować bolesność, a nawet zmianę kształtu piersi.

Podstawą rozpoznania jest USG piersi, na podstawie którego zostaną podjęte dalsze kroki - najczęściej w przypadku zmian niewyczuwalnych w badaniu palpacyjnym - obserwacja i kontrola u ginekologa co 6 miesięcy.

Więcej na temat zmian lagodnych w piersiach można poczytać pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach.

Pozdrawiam serdecznie