Co mogę zrobić z tym bólem piersi?

Dobry wieczór. Od ok 2miesiecy boli mnie prawa pierś. Ból jest o różnym nasileniu. Czasami wyczuwam zgrubienie przy sutku a czasami mam wrażenie że go nie ma. Nie mam żadnych zmian w wyglądzie sutka ani piersi. Wspomnę że ponad rok temu mialam ropnia w lewej piersi i podobne objawy. Czy to możliwe że robi mi się ropień w drugiej piersi? Wizytę u lekarza mam 1grudnia i boje się że to coś poważnego.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że przeprowadza Pani badanie piersi. To istotna profilaktyka w kierunku niebezpiecznych schorzeń tego gruczołu.

Wiele kobiet bardzo często odczuwa krótko- lub długotrwałe bóle piersi bez konkretnych przyczyn. Na odczuwanie różnego rodzaju bólu ma wpływ wiele czynników. Zazwyczaj, dolegliwość taka ma podłoże fizjologiczne i wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety w cyklu miesiączkowym. Bardzo często ból piersi występuje w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Pod wpływem hormonów płciowych, piersi stają się bolesne, tkliwe i obrzęknięte.

Kolejną przyczyną bólu piersi może być mastopatia. Przy tym schorzeniu, piersi mogą być twarde bolesne i tkliwe. Związane jest to ze zbyt niskim poziomem progesteronu. Przypadłość ta pojawia się zazwyczaj między 30. a 40. rokiem życia.

Bardzo często ból piersi doświadczany jest z powodu współwystępowania torbieli, cysty, czy ropnia w gruczole piersiowym. Przy badaniu można wykryć pojedyncze zmiany, ale nie zawsze są one wyczuwalne.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że ropień może rozwinąć się w drugiej piersi. Jednakże na chwilę obecną jest to raczej mało prawdopodobne, gdyż przy takiej zmianie wystąpiłoby ogólne złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała czy powiększone węzły chłonne pod pachą.

Ze względu na odległość, trudno jest ustalić dokładną przyczynę takiej dolegliwości. Zalecamy, więc konsultację z lekarzem ginekologiem, który przy badaniu USG piersi wskaże właściwe źródło takiego bólu. Dodatkowo można by pogłębić diagnostykę o takie badania, jak: morfologia krwi, OB, CRP oraz określenie poziomu prolaktyny i progesteronu w surowicy krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/mastalgia-bol-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/ropnie-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.