Na co wskazuje to pobolewanie w piersi?

Witam serdecznie Od roku pobolewa mnie lewa piers, ból promieniujący do brodawki. Robione usg rok temu nic nie wykazało, ból ciągle ten sam do tej pory. W połowie listopada Byłam na usg gdzie było 4 lekarzy wykazało torbiel 4mmx5mm na godzinie 3. Bez powiększonych węzłów chłonnych. Ból nadal jest a nawet promieniuje mi do pachy. Byłam u innego lekarza sam nie był pewien czy to torbiel czy gruczolowłókniak (miał gorszy sprzęt i wyszedł mu niby jaśniejszy kolor niż przy torbieli). Wszyscy zgodnie mowili ze taka mała torbiel nie powinna dawac objawów bólowych a jednak ja czuję dyskomfort. Nie utrudnia mi to w żaden sposób życia czy coś ale ciągle czuje ze cos tam jest. Co miałabym zrobić? Do kogo się z tym udać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że wykonała Pani już diagnostykę tej bolesnej zmiany w piersi. W badaniu USG wykazano, że ma Pani torbiel, która nie powoduje obrzęku węzłów chłonnych. Dodatkowo nie określono jeszcze dokładnie charakteru tej zmiany. Lekarze jednak stwierdzili, że nie powinna powodować dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Niemniej jednak jest Pani w dalszym ciągu zaniepokojona, a objawy się utrzymują. Możliwe, że w tej sytuacji warto byłoby udać się do lekarza onkologa, aby zlecił dokładniejszą diagnostykę tej torbieli (TK czy biopsję, jeśli będzie to konieczne). Ponadto, trzeba też wziąć pod uwagę wykonanie badań laboratoryjnych (podstawowej morfologii, ale też badań hormonalnych odpowiedzialnych za kobiecy układ rozrodczy oraz diagnostykę tarczycy). Istnieje bowiem ewentualność, że Pani dolegliwości nasilają się w zależności od fazy cyklu. Z tego też względu na pewno dodatkowa konsultacja oraz rozszerzenie diagnostyki pozwoli doprowadzić do uzyskania ostatecznej odpowiedzi, jaka jest przyczyna Pani kłopotu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/mastalgia-bol-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/progesteron

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.