Co może oznaczać taki ból w piersi?

Utrzymuje mi się ból pod lewa piersią czasem promieniuje na plecy . Dość często pod wieczór też jest ból niżej jak piers po lewo. I nie mogę leżeć na tej stronie bo boli. Czy jest czym się martwić? Może być to poważna rzecz?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn takiego stanu Pani zdrowia może być wiele. Takie objawy wcale nie oznaczają groźnej choroby, zdarza się bowiem, że mastalgia (ból piersi) jest powodowana na przykład: źle dobraną bielizną, okresem menopauzy lub powiększeniem węzłów chłonnych, znajdujących się w okolicy pachy, z bólem promieniującym na piersi i plecy.

Oczywiście z samego opisu stanu faktycznego, a bez jakichkolwiek badań nie możemy wykluczać także innych przyczyn chorobowych, należą do nich: torbiele, cysty, brodawczaki lub nawet nowotwory piersi. Ból piersi występuje też przy PMS, czyli zespole napięcia przedmiesiączkowego.

Zalecamy częste samobadanie piersi. Oprócz tego powinna się Pani udać do specjalisty, który za pomocą odpowiednich badań, takich jak mammografia lub USG piersi, będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę i zaplanować ewentualne leczenie.

W przypadku gdy ból nie znajduje się w samej piersi, ale pod nią, warto też wykonać badania EKG.

Jeżeli lekarz nie stwierdzi zmian chorobowych, a badania wyjdą dobrze, możliwe, że przyczyną jest nerwoból.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, gdzie będzie Pani mogła znaleźć więcej informacji na temat swojego zdrowia:

https://portal.abczdrowie.pl/mastalgia-bol-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-usg-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.