Dlaczego pojawił się u mnie ten ból piersi?

Witam. Mam 18 lat i jakieś dwa tygodnie temu przebudziłam się z ostrym bólem lewej piersi. Myślałam że mi przejdzie ale do tej pory jak dotykam albo się kładę na prawym boku to boli dokładniej od wewnętrznej strony bliżej mostka. Wie ktoś może co to może znaczyć? Coś poważniejszego czy źle wtedy zasnęłam? Dodam że nie wyczuwam żadnych guzków i chwilowo nie mam jak pójść do lekarza.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bóle piersi zwane też mastalgią są bardzo częstą dolegliwością odczuwaną przez kobiety w każdym wieku.

Przypadłość ta związana jest zazwyczaj ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas cyklu płciowego. Najczęściej objawy ze strony piersi odczuwane są z występującą miesiączką. Ból potęguje się zazwyczaj w okresie poowulacyjnym, pod wpływem działania estrogenów.

Mastalgia może nasilać się również przez czynniki stresogenne, gdyż w sytuacjach stresowych wytwarzana jest większa ilość prolaktyny, która wpływa na tą dolegliwość.

Cykliczne bóle piersi mogą wynikać również ze stosowania leków antydepresyjnych, psychotropowych oraz przyjmowanych w niedoczynności tarczycy.

Istnieją także sytuacje, kiedy ból piersi nie jest spowodowany przez zmiany hormonalne, a wynika ze złej pozycji w czasie snu lub przeciążenia podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Dolegliwość ta występuje wtedy okresowo. Taki ból występuje w obrębie klatki piersiowej, przestrzeni międzyżebrowych oraz mięśni.

Każdy, dłużej utrzymujący się ból należałoby skonsultować z lekarzem. Proponujemy wizytę u lekarza ginekologa w celu wykluczenia innych schorzeń. Pomocne tu będą takie badania, jak USG piersi oraz RTG klatki piersiowej. Bardzo istotne jest regularne samobadanie piersi, na przykład podczas kąpieli.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/mastalgia-bol-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.