Co robić z tym kłuciem w sutku?

Wyczuwam palcem coś kłującego, jakby igiełkę w jednym sutku. Czy może to być coś niepokojącego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Większość dolegliwości odczuwalnych ze strony piersi nie muszą oznaczać czegoś poważnego.

Ból oraz kłucie w piersiach i sutkach to bardzo częsta przypadłość. Nie napisała Pani, czy dolegliwość ta związana jest z cyklem menstruacyjnym oraz czy karmi Pani piersią.

Najczęstszą przyczyną uczucia bólu i kłucia w piersiach oraz sutkach są zmiany hormonalne zachodzące podczas cyklu miesiączkowego oraz owulacji. Zazwyczaj odczuwane jest to przed wystąpieniem miesiączki. Wzrost poziomu progesteronu powoduje uczucie tkliwości piersi. Występuje też jedno- lub obustronny ból piersi o tępym charakterze. Może się on nasilać podczas dotyku oraz aktywności fizycznej.

Należy pamiętać, że każda kobieta inaczej może odczuwać opisywaną dolegliwość.

Ból o charakterze kłucia w sutkach i piersiach może świadczyć również o zmianach w gruczole piersiowym. Do tych łagodnych zmian zaliczają się: torbiele i gruczolakowłókniaki. Te pierwsze mają postać pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym o gładkim obrysie. Powstają na skutek zmian hormonalnych.

Gruczolakowłókniaki zaś tworzą się pod wpływem działania estrogenów i progesteronu głównie w procesie laktacji.

Proponujemy, aby skonsultowała się Pani z lekarzem ginekologiem, który dokładnie przeprowadzi badanie oraz zadecyduje o dalszej diagnostyce, między innymi o wykonaniu usg piersi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/mastalgia-bol-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.