Co oznacza taki guzek pod piersią?

Od kilku miesiecy odczuwam jakiegos guzka mniej wiecej 3/4cm pod lewa piersia. Zastanawiam sie czy jest to cos powaznego, poniewaz myslalam ze to chwilowe jednak utrzymuje sie juz ok. 4 miesiace.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywana przez Panią zmiana pod piersią powinna zostać poddana badaniu USG.

Zmiany, takie jak guzki mogą oznaczać wiele dolegliwości. Wcale nie muszą wskazywać stanów nowotworowych, ponieważ aby to wykazać, potrzebne są dodatkowe badania. Po pierwsze, owy guzek może być włókniakiem lub gruczolakowłókniakiem. Taka zmiana jest zasadniczo niegroźna, ponieważ rzadko przeradza się w postać złośliwą. Guzek może być też tłuszczakiem, czyli guzkiem złożonym z tkanki tłuszczowej piersi. Do innych zmian, które mogą się kryć pod postacią guzka, zaliczamy torbiele i brodawczaki.

W każdym przypadku taka sytuacja powinna zostać zbadana przez odpowiedniego specjalistę. Nawet z pozoru niegroźne zmiany mogą stać się złośliwe, dlatego ważna jest stała profilaktyka i samobadanie piersi.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym badania USG piersi:

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-usg-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.