Guzek wielkości ziarnka grochu - czy to może być rak?

Mam 25 lat, nie karmiłam piersią i nikt w mojej rodzinie nie umarł na raka piersi. Jednak ostatnio gdy leżałam na lewym boku zaczęłam badać swoje piersi i wyczułam pod palcami mały guzem wielkości ziarnka groszku jednak jest on nierówny i przesuwa się pod palcami. Nie odczuwam bólu piersi nie mam też żadnych zmian skórnych. Kiedy stoję i zakładam rękę za głowę aby się zbadać muszę troszkę się wysilić aby wyczuć guzka. Sama już nie wiem czy mi się poprostu coś wydaje ponieważ na całych moich piersiach można wyczuć gruczoły więc może sie pomyliłam. Ale strasznie sie denerwuję i nie wiem czy to może być rak ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Pani wątpliwości co do rodzaju i pochodzenia guzka może rozwiać jedynie wizyta u lekarza specjalisty ginekologa. W większości przypadków zmiany wyczuwane w samobadaniu okazują się niegroźnymi. Mogą to być torbiele, gruczolakowłókniaki czy mastopatie. Nie można oczywiście wykluczyć raka piersi. Dlatego tak ważne jest badanie kontrolne u lekarza.