Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na powstawanie zmian w piersiach?

Witam, mam 23 lata i od roku zażywam tabletki antykoncepcyjne. Nie tak dawno usg piersi wykazało małe zmiany (torbiele, gruczolakowłókniaki). Mój ginekolog zalecił kontrolę za 4 miesiące. Spytałam, czy tabletki mogą powodować powstawanie jakichkolwiek zmian w piersiach, lekarz mi odpowiedział, że z całą pewnością nie. ''Tabletki nie powodują powstania zmian w piersiach, ale przyspieszają ukazanie się już istniejących''. Słyszałam jednak na ten temat różne opinie, dlatego chciałabym się upewnić. Czy powinnam zmienić formę antykoncepcji? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Witam serdecznie!

Na podstawie dostępnej wiedzy można stwierdzić, że faktycznie, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie wpływa na powstawanie zmian w piersiach. Zwykle też obserwuje się korzystne działanie w przypadku łagodnych zmian w piersiach lub tzw. mastodynii, czyli bolesności piersi. Nie napisała Pani, czy przed rozpoczęciem antykoncepcji miała Pani wykonane badanie USG. Być może zmiany te były obecne już wcześniej.

Proponuję postąpić zgodnie z zaleceniem lekarza - kontynuować antykoncepcję i zrobić kontrolne badanie za 4-6 miesięcy.

Wskazaniem do zmiany lub przerwania terapii byłoby jedynie wystąpienie działań niepożądanych (opisane w ulotce dołączonej do leku), zła tolerancja leku lub obecność zmian atypowych (podejrzanych) w piersiach.

Pozdrawiam

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty