Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co to znaczy: hypoechogeniczny guzek? Czy to jest rak?

Witam! jakiś czas temu wykryłam u siebie guzek w prawej piersi. Wczoraj byłam na badaniu USG i dopiero za kilka dni będę mieć wizytę u lekarza, żeby pokazać wynik USG, i wtedy dopiero lekarz powie mi co dalej. Lekarz radiolog, który wykonywał mi wczoraj badania USG, stwierdził, że guzek na pewno będzie do wycięcia, bo jest duży i że konieczna jest biopsja. Oto opis wyniku badania USG: "Nie stwierdza się obecności powiększonych węzłów chłonnych w dołach pachowych. W sutku prawym a KGZ owalny hypoechogeniczny guzek o wymiarach 27/19 mm - najpewniej FA - wskazane wykonanie BAC. Poza tym sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej bez zmian ogniskowych. Przewody mlekowe nieposzerzone. Skóra właściwa niezmieniona". Niestety nie bardzo rozumiem, co oznacza ten opis, co to jest hypoechogeniczny guzek? Co znaczy najpewniej FA? Czy to może być rak, czy raczej jakiś włókniak lub torbiel? Mam dopiero 22 lata, i strasznie się boję, że to może być rak... Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA ponad rok temu

Skuteczność terapii celowanych

Terapie celowane wykorzystywane są do leczenia raka piersi. Czy rzeczywiście są one skuteczne? Kto może z nich korzystać? Na ten temat wypowiada się dr Joanna Jagiełło-Gruszfeld.

Witam serdecznie!

Gruczolakowłókniak (FA) to łagodny guzek piersi. Powstaje najczęściej u młodych kobiet (przed 30. rokiem życia) wskutek dużej ilości estrogenów i rozrostu tkanki gruczołowej oraz włóknistej w piersi.

Leczeniem z wyboru jest jego usunięcie (zwłaszcza gdy jest wyczuwalny), ponieważ pozostawiony - systematycznie rośnie i może osiągać duże rozmiary (nawet do 5 cm), a w rzadkich przypadkach może także ulegać zezłośliwieniu.

Stanami sprzyjającymi szybszemu wzrostowi guza jest m.in. ciąża oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Proszę zdać się na lekarza prowadzącego, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy