Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

po usunięciu trzonu macicy nie ma możliwości zajścia w ciążę. Prawidłowa ciąża rozwija się wyłącznie w jamie macicy, a z kolei ta znajduje się w trzonie macicy, więc wyklucza to zapłodnienie zarówno metodą naturalną, jak i sztuczną.

Na skutek usunięcia trzonu macicy miesiączka zanika, a kobieta może doświadczać niewielkich plamień.

Histerektomia, czyli usunięcie macicy, to zabieg, który stosuje się nie tylko w celu usunięcia mięśniaków macicy, ale również w przypadku stanów przednowotworowych oraz nowotworów narządu rodnego. Inne wskazania to wypadanie macicy, bardzo obfite miesiączki lub endometrioza. Warto dodać, że jest to rozwiązanie ostateczne, stosowane, kiedy inne formy leczenia zawodzą.

Nasi użytkownicy zadawali już pytania o ciążę po usunięciu macicy. Odpowiedzi znajdzie Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szansa-na-zajscie-w-ciaze-po-usunieciu-macicy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwe-zajscie-w-ciaze-np-pozamaciczna-lub-przeprowadzenie-zabiegu-sztucznego-zaplodnienia-jezeli-nie-ma-sie-trzonu-macicy.

Więcej o histerektomii oraz adenomiozie przeczyta Pani w naszych artykułach dostępnych pod linkami: https://portal.abczdrowie.pl/histerektomia-usuniecie-macicy, https://portal.abczdrowie.pl/adenomioza-co-to-jest-przyczyny-objawy-diagnozowanie-i-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty