Zmiany na ściance odbytu - co to może być?

Witam Mam pytanie o wygląd mojego odbytu, a dokładniej czegoś w stylu krostki na ściance odbytu. W dotyku miękka nie boli. Jedyne inne objawy to pieczenie odbytu gdy za dużo razy się podcieram (sądze ze to podrażnienie) do tego gdy np. kucam zauważyłem że dotykając odbytu czuje takie jakgdyby poduszeczki których nie wyczuwam np stojąc. Zamieszczam również link do zdjęć i będe wdzięczny za odpowiedź czy w odbycie są jakieś zmiany czy to fizjologia?

Redakcja abcZdrowie

Witam, zmiany, o których Pan pisze mogą być hemoroidami, czyli inaczej guzkami krwawniczymi. Zazwyczaj ich pojawieniu się towarzyszą dolegliwości bólowe, świąd, nierzadko krwawienie i dyskomfort podczas poruszania się lub siedzenia. Wówczas mówi się o chorobie hemoroidowej. Nie zawsze jednak tak musi być – czasami przez długi czas nie dają żadnych objawów, przypominają wspomnianą przez Pana „poduszeczkę”. Jest to stan fizjologiczny, nie patologiczny, bowiem hemoroidy pełnią swą funkcję w organizmie. Po więcej odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy. Natomiast w sytuacji, kiedy czuje Pan pieczenie, to mogą być pierwsze objawy choroby hemoroidowej i już ten dyskomfort można zacząć leczyć. Na rynku dostępne są maści, czopki i kremy, które mogą okazać się pomocne w leczeniu pierwszego etapu choroby. Zachęcam do zapoznania się z tematem leczenia guzków krwawniczych: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-przyczyny-leczenie. Jeśli dolegliwości się nasilą albo coś wzbudzi pański niepokój, sugeruję wizytę u proktologa, który zbada przyczynę i skalę problemu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.