Co mam zrobić z tą zmianą okolicy odbytu?

Dzień dobry Podczas kąpieli zauważyłem u siebie wewnątrz jelita grubego, zaraz za zwieraczem, coś jakby guzek, żylak, sam nie wiem co. Nie dawał on żadnych innych objawów, nie bolał, nie swędział, nie widać było krwi. Co najwyżej czasami występowało jakiś czas po wypróżnieniu delikatne poczucie dyskomfortu, nawet nie wiem, czy z tym związane. Lekarz rodzinny, z którym w warunkach koronawirusa skontaktowałem się telefonicznie, zalecił przyjmowanie czopków na hemoroidy. W razie poprawy miałoby to według niego oznaczać, że to nie rak. Stosowałem czopki już 19 dni, i nawet jeżeli guzek się zmniejszył, to tak niewiele, że nawet nie jestem pewien czy w ogóle się zmniejszył, gdyż mogę to ocenić jedynie dotykiem, nie wzrokowo. Chciałem zapytać do jakiego lekarza się teraz udać w celu dalszej diagnostyki. Do chirurga czy chirurga onkologicznego czy do jeszcze jakiegoś innego? A może jeszcze wcześniej zrobić jakieś badania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lokalizacja guzka może sugerować hemoroidy wewnętrzne, zwłaszcza że nie dokuczają Panu żadne dolegliwości związane ze zmianą. Tutaj więcej o hemoroidach: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-charakterystyka-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

W przypadku raka objawy byłyby zauważalne – i to nie w postaci guzka, lecz przede wszystkim Pański niepokój mogłyby wzbudzić, wzdęcia, bóle brzucha, zmiany rytmu wypróżnień oraz krew w stolcu i inne. Zatem sądzę, że nie ma Pan powodu do obaw. Jeśli jest Pan zainteresowany, to o nowotworach odbytu i okolic mówi ten materiał, być może rozwieje Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/rak-odbytnicy.

Co do diagnostyki, to pierwszym badaniem powinno być badanie per rectum – polegające na badanie okolic odbytu (na zewnątrz i na ok. 8cm wewnątrz) w celu oceny stanu samego odbytu i jego śluzówki, a także odbytnicy oraz przestrzeni zaodbytniczej i narządów z nią sąsiadujących. Szczegółowo o badaniu per rectum może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-proktologiczne.

To badanie może wykonać internista z Pana przychodni POZ (tak będzie najszybciej) lub też może Pan zgłosić się bezpośrednio do proktologa. Specjalista pokieruje dalszą diagnostyką, jeżeli coś wzbudzi jego wątpliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.