Czy to badanie proktologiczne przebiegło prawidłowo?

Dzień dobry, piszę z pewnym pytaniem. Ostatnio miałam wykonywane badanie proktologiczne palcem - została stwierdzona szczelina odbytu. Jednak chodzi mi o sam przebieg badania : lekarz wsunął jeden palec w odbyt, a drugi w pochwe, bo podobno tak trzeba.. Od tamtego momentu badanie wydało mi się mówiąc delikatnie-niestosowne... Ciężko jednak mi się odnieść do tej konkretnej sytuacji, gdyż to było moje pierwsze badanie. Proszę o odpowiedź, czy było to w porządku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
badanie proktologiczne per rectum, czyli przez odbyt, polega na wprowadzenia przez lekarza palca do odbytu na długość około 8cm, do fałdu Kohlrauscha. Badanie ma na celu ocenę stanu odbytu – śluzówki, odbytnicy i przestrzeni zaodbytniczej. Pozwala na zdiagnozowanie chorób tego odcinka – m.in. hemoroidów, szczeliny odbytu i guzów. Wykorzystuje się je nie tylko w proktologii, ale w przypadku mężczyzn – w urologii, zaś kobiet – także w ginekologii. Proszę zapoznać się z tym artykułem, szczegółowo omawia cel i przebieg badania proktologicznego: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-proktologiczne. Nawiązując do Pani pytania, to choć zarówno badanie per rectum, jak i badanie przez pochwę mogło być dla Pani krępujące i nosić znamiona niestosownego, to w niektórych okolicznościach badanie jednocześnie przez odbyt i pochwę jest konieczne – pozwala np. sprawdzić czy nie pojawia się przetoka odbytniczo-pochwowa. Niemniej powinna Pani porozmawiać o tym z proktologiem – to on powinien wyjaśnić Pani zawiłości badania proktologicznego oraz zapytać o zgodę czy też poinformować Panią o konieczności wprowadzenia dłoni do pochwy.
Jeżeli jest Pani zainteresowana, to zachęcam również do lektury artykułu dotyczącego schorzenia zdiagnozowanego u Pani, to jest szczeliny odbytu: https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.