Witam,
badanie proktologiczne per rectum, czyli przez odbyt, polega na wprowadzenia przez lekarza palca do odbytu na długość około 8cm, do fałdu Kohlrauscha. Badanie ma na celu ocenę stanu odbytu – śluzówki, odbytnicy i przestrzeni zaodbytniczej. Pozwala na zdiagnozowanie chorób tego odcinka – m.in. hemoroidów, szczeliny odbytu i guzów. Wykorzystuje się je nie tylko w proktologii, ale w przypadku mężczyzn – w urologii, zaś kobiet – także w ginekologii. Proszę zapoznać się z tym artykułem, szczegółowo omawia cel i przebieg badania proktologicznego: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-proktologiczne. Nawiązując do Pani pytania, to choć zarówno badanie per rectum, jak i badanie przez pochwę mogło być dla Pani krępujące i nosić znamiona niestosownego, to w niektórych okolicznościach badanie jednocześnie przez odbyt i pochwę jest konieczne – pozwala np. sprawdzić czy nie pojawia się przetoka odbytniczo-pochwowa. Niemniej powinna Pani porozmawiać o tym z proktologiem – to on powinien wyjaśnić Pani zawiłości badania proktologicznego oraz zapytać o zgodę czy też poinformować Panią o konieczności wprowadzenia dłoni do pochwy.
Jeżeli jest Pani zainteresowana, to zachęcam również do lektury artykułu dotyczącego schorzenia zdiagnozowanego u Pani, to jest szczeliny odbytu: https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy ten guzek oznacza hemoroidy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zaparcia a badanie per rectum – odpowiada Dr n. med. Michał Kusiński
- Badanie per rectum po histerektomii – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Świeża krew po oddaniu stolca – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Czy nawracające problemy z odbytem mogą oznaczać poważne schorzenie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Przewlekłe zapalenie żołądka, nadżerka przełyku, zespół jelita drażliwego i hemoroidy – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Jak wygląda badanie proktologiczne u 11-latki? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Hemoroidy i szczelina odbytu – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Problemy skórne w okolicach odbytu – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Czy można wykonać zabieg Barrona? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska