Czy mogę podać córce taki lek na problemy z wypróżnianiem?

Witam. Czy mogę podać 2 letniej córce tabletkę dulcobis 5mg? Na noc? Córka ma problemy z wypróżnianiem i chciałam wypróbować ponieważ inne preparaty zawodzą. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, producent nie zaleca stosowania tego leku u dzieci poniżej 4. roku życia. Leki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Stosowanie tego konkretnego preparatu proszę skonsultować z pediatrą w Pani przychodni POZ. Choć zaparcia są wcale nierzadkim problemem u dzieci już w pierwszych miesiącach życia, to jednak środki farmakologiczne powinny być ostatecznością, wdrażaną, gdy inne sposoby zawiodą. Niestety, ale wszystkie środki wspomagające wypróżnianie, takie jak: tabletki, zioła, czopki, lewatywy itd. rozleniwiają jelita i mogą powodować jeszcze większe trudności z regularnym oddawaniem stolca. Dlatego zaleca się stosować je tylko doraźnie. Ponadto proszę pamiętać, że są leki dedykowane dzieciom w tym wieku – o ich zastosowaniu decyduje pediatra. Przede wszystkim jednak sugerowałabym poszukać przyczyny zaparć. Najczęstszym powodem jest zła dieta lub zbyt mała ilość płynów przyjmowanych w ciągu doby. Warto wzbogacić jadłospis dziecka o większą ilość błonnika pokarmowego oraz warzyw. Ważnym elementem jest również woda (zdecydowanie doradza się podawanie jej dzieciom zamiast napojów, soków czy herbatek) oraz płynne posiłki w postaci zup. Doraźnie zbawienny wpływ na jelita mają również suszone śliwki – można je kupić nawet w postaci musów w słoiczkach. Więcej o diecie dzieci pomocnej przy zaparciach w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-u-dzieci. Zachęcam również do zapoznania się z sugestiami naszych ekspertów odnośnie profilaktyki zaparć: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-na-zaparcia-u-1-5-rocznego-dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.