Czy muszę stosować leki na przeczyszczenie?

Od jakiegoś czasu mam zaburzenia odżywiania. Z tego powodu mam problemy z żołądkiem, muszę jeść lekkostrawne rzeczy, kiedy zjem coś ciężkostrawnego albo zjem czegoś za dużo mam mdłości, bóle brzucha, a nawet wzdęcia. Czasem czuję potrzebę że muszę wziąć jakiś środek na przeczyszczenie, ale boję się że coś mi się stanie ze względu na moje problemy z żołądkiem. To nie jest tak, że chcę takie środki brać w nadmiarze albo bardzo często. Chciałam się tylko dowiedzieć, czy nic mi się nie stanie jeśli wezmę raz na jakiś czas jedną tabletkę na przeczyszczenie kiedy będę miała taką potrzebę? Obawiam się że mogę mieć jeszcze większe problemy z żołądkiem.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wspomina Pani, o jakie problemy z żołądkiem chodzi, stąd trudno o jednoznaczną odpowiedź. Jeżeli boi się Pani, że wrażliwy żołądek źle zareaguje na tabletki o działaniu przeczyszczającym, warto postawić na działające miejscowo czopki, wlewki, lewatywę.

Odsyłam do materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/srodki-przeczyszczajace-wskazania-przeciwwskazania-rodzaje.

Oczywiście jest to ostateczność, ponieważ w przypadku tendencji do zaparć zaleca się przede wszystkim ustalenie ich przyczyn. Często jest to nieuregulowany tryb życia, nieregularne jedzenie posiłków bądź dieta uboga w błonnik czy składniki odżywcze, za mało płynów itd. Są to przyczyny, z którymi w łatwy sposób można walczyć. Podstawowym zaleceniem jest zwiększenie dawki aktywności fizycznej (pobudza pracę jelit) i spożywanie pokarmów bogatych w błonnik oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie.

Więcej wskazówek odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-zaparcia.

Jeżeli mimo to zaparcia nawracają, doraźnie można zastosować leki. Proszę jednak pamiętać, że stosowane regularnie rozleniwiają jelita, co w rzeczywistości może potęgować problem.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/co-pomaga-na-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.