Witam,
twardy stolec powstaje w wyniku odwodnienia mas kałowych podczas ich wędrówki przez jelito. Niestety często ten problem występuje u osób popełniających błędy dietetyczne, tj. za mała podaż wody w ciągu doby, brak błonnika w posiłkach, rzadkie spożywanie fermentowanych produktów mlecznych i brak aktywności fizycznej. Jeżeli nie ma Pan zdiagnozowanych problemów związanych z jelitami (stany zapalne, uchyłki, owrzodzenia, choroba Crohna, celiakia itd.), to właśnie dieta powinna być skorygowana, by przywrócić właściwy rytm wypróżnień i poprawić perystaltykę jelit. Tutaj odpowiedź naszego eksperta – dietetyka w odpowiedzi na pytanie o zaparcia, może okazać się pomocna: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-zaparciami-i-rzadkie-wyproznianie.
Natomiast nawiązując do problemu z wydaleniem fragmentu stolca – sugeruję zakup leku zmiękczającego stolec, stosowanego często przez chorych z hemoroidami lub szczeliną odbytu. Należą do nich leki z parafiną płynną (powleka i zmiękcza), makrogole i lactuloza (środki osmotyczne) czy preparaty glicerolu (w postaci czopków lub wlewek). O nich przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-ciezkie-zaparcia.
Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz wspomóc się suszonymi śliwkami i kisielem z siemienia. Ostatnim orężem w tej walce jest lewatywa – powinna pomóc w pozbyciu się zalegającego stolca. Więcej o sposobach na wypróżnienie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia.
Bardzo ważne, by zachował Pan spokój i zadbał o komfort podczas wypróżnienia, bowiem stres i strach przed bólem mogą powodować zaciśnięcie mięśni zwieracza. Dodatkowo proszę unikać mocnego parcia – raczej nie pomoże w tej sytuacji, a niestety może doprowadzić do urazów mechanicznych.
Być może również ten materiał Pana zainteresuje, szczegółowo omawia problematykę fizjologii wypróżnień i zaburzeń związanych z nimi: https://portal.abczdrowie.pl/defekacja.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak się pozbyć problemów z wypróżnianiem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co zrobić z tymi zaparciami w ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak pozbyć się problemu z wypróżnianiem u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mój brzuch jest mocno wzdęty? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Duphalac i syrop Boldaloin a ich działanie – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Dlaczego miewam te skurcze w obrębie brzucha? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak radzić sobie z silnym bólem podczas oddawania stolca? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam różną konsystencję stolca? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mogą znaczyć te problemy z wypróżnianiem u córki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co jeszcze można zastosować u syna na zaparcia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Zaparcia (obstrukcja, zatwardzenie) - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Zaparcia (obstrukcja, zatrwardzenie) to uciążliwa
Czopki glicerynowe na zaparcia - działanie i stosowanie
Czopki glicerynowe są lekami przeznaczonymi do dor
Kamienie kałowe - objawy, przyczyny i domowe sposoby
Kamienie kałowe to ciężka postać zaparcia, w które