Co trzeba zrobić przy tym problemie z wypróżnienianiem?

Witam, mam pytanie, co należy zrobić jeżeli podczas wypróżniania dochodzi do zaklinowania się stolca? Gdy próbowałem ręcznie go usunąć, spowodowało to dość silny, piekący ból, który utrzymuje się już od kilku godzin. Udało mi się usunąć jedynie część stolca, ale czuję że jakiś kawałek nadal jest zaklinowany. Jeśli chodzi o samo wypróżnienie to przebiegało właściwie normalnie, ból pojawił się dopiero wtedy gdy próbowałem na siłę usunąć zablokowany stolec. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

twardy stolec powstaje w wyniku odwodnienia mas kałowych podczas ich wędrówki przez jelito. Niestety często ten problem występuje u osób popełniających błędy dietetyczne, tj. za mała podaż wody w ciągu doby, brak błonnika w posiłkach, rzadkie spożywanie fermentowanych produktów mlecznych i brak aktywności fizycznej. Jeżeli nie ma Pan zdiagnozowanych problemów związanych z jelitami (stany zapalne, uchyłki, owrzodzenia, choroba Crohna, celiakia itd.), to właśnie dieta powinna być skorygowana, by przywrócić właściwy rytm wypróżnień i poprawić perystaltykę jelit. Tutaj odpowiedź naszego eksperta – dietetyka w odpowiedzi na pytanie o zaparcia, może okazać się pomocna: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-zaparciami-i-rzadkie-wyproznianie.

Natomiast nawiązując do problemu z wydaleniem fragmentu stolca – sugeruję zakup leku zmiękczającego stolec, stosowanego często przez chorych z hemoroidami lub szczeliną odbytu. Należą do nich leki z parafiną płynną (powleka i zmiękcza), makrogole i lactuloza (środki osmotyczne) czy preparaty glicerolu (w postaci czopków lub wlewek). O nich przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-ciezkie-zaparcia.

Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz wspomóc się suszonymi śliwkami i kisielem z siemienia. Ostatnim orężem w tej walce jest lewatywa – powinna pomóc w pozbyciu się zalegającego stolca. Więcej o sposobach na wypróżnienie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia.

Bardzo ważne, by zachował Pan spokój i zadbał o komfort podczas wypróżnienia, bowiem stres i strach przed bólem mogą powodować zaciśnięcie mięśni zwieracza. Dodatkowo proszę unikać mocnego parcia – raczej nie pomoże w tej sytuacji, a niestety może doprowadzić do urazów mechanicznych.

Być może również ten materiał Pana zainteresuje, szczegółowo omawia problematykę fizjologii wypróżnień i zaburzeń związanych z nimi: https://portal.abczdrowie.pl/defekacja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.