Co zrobić z tymi zaparciami w ciąży?

Witam, obecnie jestem w 39 tygodniu ciąży. Od tygodnia meczyly mnie zaparcia i nacisk na odbyt. Ostatnie kilka dni nadal czuje nacisk na odbyt ale każda próba w toalecie kończy się wydaleniem śluzu. Użyłam czopku glicerynowego ale to nie pomogło. Muszę włożyć dużo siły aby cokolwiek wyszło a kończy się to mała ilością śluzu do tego mam problem z wypuszczeniem gazów. Moje pytanie co w tej sytuacji? Jak mogę sobie pomoc? Lekarz dopiero w środę a ja mam już dość.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

chociaż 3/4 ciężarnych nalega na dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz zaparcia już od początku ciąży, to faktycznie ostatnie tygodnie mogą być szczególnie problematyczne. Niewykluczone, że w Pani przypadku nasilenie problemu z wypróżnieniem wynika z ułożenia dziecka, którego główka uciska jelita, powodując problem z ich opróżnieniem. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-w-ciazy.

Poza czopkami glicerynowymi dostępne są także czopki musujące, które poprawiają perystaltykę jelit oraz laktuloza. Bezpieczne są również mikrowlewki o działaniu identycznym jak lewatywa. Warto również zadbać o prawidłowe nawodnienie, które ułatwi wypróżnienie i znacząco je przyspieszy. Proszę również zapoznać się z tym artykułem: https://parenting.pl/sposoby-na-zaparcia-w-ciazy.

Być może zechce Pani zapoznać się z przykładowym jadłospisem przeciwdziałającym zaparciom w ciąży, zachęcam serdecznie: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.