Co mam robić z tymi ciągłymi zaparciami?

Jestem 20-letnią kobietą i od dłuższego czasu miewam stałe zaparcia oraz wzięcia. Oddawane mu kałowi towarzyszy często żółtawy lub przekrwiony ślub...Podczas wypróżniania się doskwiera mi silny dyskomfort i umiarkowany ból odbytu...Brzuch stale mam wzdęty i bolesny. Nie mam pojęcia co robić. Dodam, że jako dziecko miałam przeszczep wątroby, poźniej dotyk choroby stricte onkologicznej. Obawiam się także, że sama mogłam przyczynić się do tego wszystkiego stosując wiele środków na przeczyszczenie. W sporych ilościach i o wiele częsciej niż zalecano...Hemoroidy? Rozklekotane jelita? :(

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Dolegliwości, które Pani opisuje, mogłyby świadczyć o występowaniu pewnych chorób związanych z układem pokarmowym lub nietolerancją pokarmową na niektóre składniki pokarmowe.

Zaparcia oraz wzdęcia to częsta przypadłość wśród osób dorosłych.

Dieta oraz czynniki stresogenne i genetyczne wywierają ogromny wpływ na funkcjonowanie jelit. Przewlekły stres i wzmożone napięcie emocjonalne sprzyjają zaparciom i problemom jelitowym. Spożywanie posiłków bogatych w białe pieczywo, węglowodany oraz tłuszcze zwierzęce, a ubogich w błonnik, sprzyja zaparciom. Dolegliwości te może dodatkowo nasilać brak ruchu, przyjmowanie niektórych leków oraz niewystarczające nawodnienie organizmu.

Wiele istniejących chorób może też powodować takie uciążliwe przypadłości ze strony układu pokarmowego, a są to między innymi: niedoczynność tarczycy, choroba Parkinsona oraz refluks żołądkowy. Częstym zaparciom i wzdęciom towarzyszą hemoroidy, czyli żylaki odbytu. W wyniku takiego schorzenia, często występuje domieszka krwi w oddawanym stolcu.

Obecność śluzu wynika prawdopodobnie z pewnych nietolerancji lub alergii pokarmowych. Bardzo często, takie produkty, jak: gluten, laktoza, czy białko mleka krowiego sprzyjają takim objawom.

Zalecamy wizytę u lekarza gastrologa, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszych badaniach i leczeniu.

Pomocne mogą okazać się takie badania, jak: gastroskopia i kolonoskopia, USG jamy brzusznej, a także oznaczenie poziomu prób wątrobowych, albuminy, amylazy i kreatyniny w surowicy krwi.

Bardzo ważne jest też zadbanie o dietę z dużą ilością błonnika, a także zwiększenie aktywności fizycznej i unikanie sytuacji stresogennych.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-ciezkie-zaparcia

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.