Co mam robić z tymi ciągłymi biegunkami?

Witam Jestem mężczyzną w wieku 29 lat. Mój jak wynika z wizyt u różnych specjalistów nierozwiązywalny problem, to ciągłe biegunki. Może zacznę od tego, że problemy z biegunkami są ze mną od paru lat, już nawet się do tego przyzwyczaiłem. Pracuję jako kierowca autobusu miejskiego, więc taka przyjemność jak ciągła biegunka jest mi wyjątkowo nie na rękę. Stoperan już dawno przestał działać. Teraz mały opis. W ciągu dnia wypróżniam się między 4 - 7 razy. Czasem nie ma jeszcze 12 w południe a ja już mam za sobą 3 wizyty w toalecie. Biegunka jest zazwyczaj wodnista, dochodzące do tego wzdęcia brzucha powodują zazwyczaj konieczność mycia całej muszli. Zazwyczaj normalny stolec pojawia się u mnie tak często jak u zdrowej osoby rozwolnienie. Miałem dwukrotnie robioną kolonoskopię, z której nic nie wyniknęło, miałem wszystko od badań krwi, moczu po usg. Jedyne co wyszło z badań to stłuszczona wątroba. Do tego od około 2 msc pojawił się wieczorny objaw. Wieczorami mam zgagę, nic w tym niezwykłego, lecz moja zgaga występuje pod prawym łukiem żebrowym. Czasem czuję się jakby po jelitach płynęła mi czysta żółć. Mój stolec również brudzi muszlę na żółty odcień. W USG ani pęcherzyk ani drogi żółciowe nie budziły wątpliwości lekarza badającego. Dodam, że ostatnie usg miałem przed wystąpieniem tego pieczenia w prawym boku. Do tego ostatnio prześladował mnie świąd odbytu oraz schodzenie z niego skóry.
MĘŻCZYZNA, 29 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za zadane pytanie. Domyślam się, że bieżące problemy z pracą układu pokarmowego, są dla Pana bardzo dokuczliwe, zwłaszcza w kontekście wykonywanej pracy - jako kierowca autobusu miejskiego. Opisane przez Pana objawy, takie jak częste biegunki, wodnisty stolec, wzdęcia brzucha oraz zgaga, mogą pochodzić z wielu możliwych źródeł.

Jedną z możliwych przyczyn może być zespół jelita drażliwego (IBS), charakteryzujący się m.in. biegunkami, wzdęciami, oraz zgagą. Czy obserwuje Pan korelację objawów z sytuacjami, które są dla Pana stresujące? Inną możliwością jest choroba trzewna, jak na przykład celiakia, która może objawiać się biegunkami i wzdęciami po spożyciu glutenu. Ponadto, stłuszczona wątroba może powodować biegunki i zaburzenia trawienia.

Czy podczas którejś z kolonoskopii miał Pan pobierane wycinki do badania pod względem MZJG (microscopic colitis)? Mikroskopowe Zapalenie Jelita Grubego również daje podobne symptomy do opisywanych przez Pana i jest możliwe do wykrycia w badaniu histopatogicznym (w baaniach endoskopowych i radiologicznych nie są widoczne zmiany) - https://portal.abczdrowie.pl/mikroskopowe-zapalenie-jelit.

Reasumując, ważne, by kontynuował Pan diagnostykę oraz konsultacje ze specjalistami w celu ustalenia dokładnej przyczyny i odpowiedniego leczenia. Jako że dotychczasowe badania nie wykazały jednoznacznych źródeł problemu, warto omówić z lekarzem możliwość wykonania dodatkowych testów, takich jak testy na nietolerancję pokarmową, badania hormonalne, czy też biopsja wątroby.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na dietę i styl życia, unikając potencjalnych drażniących pokarmów, takich jak pikantne potrawy czy alkohol, oraz dbając o regularne spożywanie posiłków i odpowiednią ilość błonnika w diecie. Pomocne może być również zażywanie probiotyków w formie dłuższej kuracji (min. 3 miesiące) - https://portal.abczdrowie.pl/jak-probiotykoterapia-wplywa-na-pacjentow-z-ibs-czy-wzjg.

Życzę Panu szybkiego znalezienia rozwiązania dla Pana problemów zdrowotnych i poprawy samopoczucia. Pozdrawiam.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, proszę o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.