Jak mogę prowadzić sobie z tymi biegunkami?

Dzień dobry. Od kilku lat cierpię n przewlekłe biegunki. Ostatnimi czasy biegunki nasiliły się. Chodzę do toalety kilkanaście razy dziennie. Zaraz po przebudzeniu muszę udać się do toalety a także po posiłku. Co jakiś czas, gdy biegunki nasilają się , korzystam z tabletek na rozwolnienie lub ibesanu lub debutiru. Jednakże po zażyciu tabletek mam zaparcie i po wypróżnieniu widoczne są drobne plamki krwi na papierze toaletowym. Rana znajduje się przy odbycie w stronę moszny. Jak temu zaradzić? Czy konieczna jest wizyta u specjalisty? Co to może być? Czy to pęknięty hemoroid czy coś innego? Jak poradzić sobie z biegunkami? Czy da się odbudować florę jelitowa po długie antybiotykoterapii? Dodam tylko ze żadnych innych objawów nie mam. Nie tracę na wadze a morfologię mam w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból w okolicach odbytu oraz krwawienie podczas defekacji może być skutkiem przewlekłych biegunek pojawiających się na zmianę z zaparciami. Krew może sugerować ranę, szczelinę odbytu lub hemoroidy – niestety nie sposób tego stwierdzić bez badania, dlatego sugeruję wizytę o proktologa, ponieważ Pański problem jest złożony. Być może pomocny okaże się ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Mimo że morfologię ma Pan w normie, to przewlekłe biegunki powinny zostać wyeliminowane. Luźne stolce, oddawane w tak dużym natężeniu, mogą prowadzić do podrażnienia śluzówki odbytu przez soki trawienne, która staje się podatna na urazy. W taki sposób dochodzi do powstawania szczeliny odbytu, czyli podłużnej rany wzdłuż osi odbytu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu.

Nawracające biegunki przy braku dodatkowych dolegliwości mogą mieć związek z zespołem jelita drażliwego. Wizyta u gastroenterologa lub proktologa może pomóc w ustaleniu przyczyny dolegliwości, niemniej konieczne jest wykonanie badań, w tym kolonoskopii (oraz USG czy TK jamy brzusznej), która ma na celu pokazanie ewentualnych zmian w obrębie jelita grubego i odbytnicy.

W przypadku IBS nie stwierdza się zmian chorobowych w obrębie dolnej części układu trawiennego, wykluczone zostają także takie choroby jak nadczynność tarczycy, celiakia czy cukrzyca. O IBS i diagnozowaniu choroby może Pan przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Jeżeli antybiotykoterapia jest przyczyną przewlekłych biegunek, to faktycznie należy uzupełnić florę bakteryjną jelit. Służą temu probiotyki dostępne w aptekach oraz odpowiednia dieta – bogata w kiszonki oraz jogurty i inne przetwory mleczne zawierające bakterie kwasu mlekowego. Tutaj więcej o probiotykach: https://portal.abczdrowie.pl/kto-powinien-stosowac-probiotyki. Proszę jednak pamiętać, że w przypadku zespołu jelita drażliwego częstym schorzeniem jest SIBO, czyli przerost flory bakteryjnej, który zarazem jest przyczyną problemów jelitowych. W takiej sytuacji stosowanie probiotyków może nasilać problem z częstymi wypróżnienieniami.

Być może zainteresuje Pana ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.