Witam,
ból w okolicach odbytu oraz krwawienie podczas defekacji może być skutkiem przewlekłych biegunek pojawiających się na zmianę z zaparciami. Krew może sugerować ranę, szczelinę odbytu lub hemoroidy – niestety nie sposób tego stwierdzić bez badania, dlatego sugeruję wizytę o proktologa, ponieważ Pański problem jest złożony. Być może pomocny okaże się ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.
Mimo że morfologię ma Pan w normie, to przewlekłe biegunki powinny zostać wyeliminowane. Luźne stolce, oddawane w tak dużym natężeniu, mogą prowadzić do podrażnienia śluzówki odbytu przez soki trawienne, która staje się podatna na urazy. W taki sposób dochodzi do powstawania szczeliny odbytu, czyli podłużnej rany wzdłuż osi odbytu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu.
Nawracające biegunki przy braku dodatkowych dolegliwości mogą mieć związek z zespołem jelita drażliwego. Wizyta u gastroenterologa lub proktologa może pomóc w ustaleniu przyczyny dolegliwości, niemniej konieczne jest wykonanie badań, w tym kolonoskopii (oraz USG czy TK jamy brzusznej), która ma na celu pokazanie ewentualnych zmian w obrębie jelita grubego i odbytnicy.
W przypadku IBS nie stwierdza się zmian chorobowych w obrębie dolnej części układu trawiennego, wykluczone zostają także takie choroby jak nadczynność tarczycy, celiakia czy cukrzyca. O IBS i diagnozowaniu choroby może Pan przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.
Jeżeli antybiotykoterapia jest przyczyną przewlekłych biegunek, to faktycznie należy uzupełnić florę bakteryjną jelit. Służą temu probiotyki dostępne w aptekach oraz odpowiednia dieta – bogata w kiszonki oraz jogurty i inne przetwory mleczne zawierające bakterie kwasu mlekowego. Tutaj więcej o probiotykach: https://portal.abczdrowie.pl/kto-powinien-stosowac-probiotyki. Proszę jednak pamiętać, że w przypadku zespołu jelita drażliwego częstym schorzeniem jest SIBO, czyli przerost flory bakteryjnej, który zarazem jest przyczyną problemów jelitowych. W takiej sytuacji stosowanie probiotyków może nasilać problem z częstymi wypróżnienieniami.
Być może zainteresuje Pana ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego mam te problemy gastryczne mając 22 lata? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tymi biegunkami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy taki lek wpływa na skuteczność antykoncepcji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy moje dolegliwości mogły być powodowane złym oddziaływaniem tabletek na organizm? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co robić z tymi objawami ze strony jelit? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę stosować te probiotyki jednocześnie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tą krwią podczas defekacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Krew w stolcu a szczelina odbytu – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Co znaczą te dolegliwości ze strony układu pokarmowego? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy może to być faktycznie zespół jelita drażliwego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Jak probiotykoterapia wpływa na pacjentów z przewlekłymi chorobami jelit?
Społeczeństwo prześladują problemy z jelitami. Cho
Fakty i mity na temat probiotyków. Jak wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb?
Probiotyki w ostatnich latach zyskały na popularno
7 oznak, że twoje bakterie jelitowe nie spełniają swoich funkcji
Jak rozpoznać chorobę jelit? Mogłoby się wydawać,