Witam,
Pańska hipoteza odnośnie opisanych dolegliwości wydaje się być słuszna, choć może to potwierdzić dopiero lekarz po badaniu fizykalnym oraz badaniu per rectum.
Niewielkie ilości czerwonej krwi na papierze po wypróżnieniu oraz „woreczek”, jak to Pan nazywa, wskazują dość jednoznacznie na chorobę hemoroidalną na wczesnym etapie rozwoju. Niewykluczone, że na ich powstanie wpływ ma zarówno towarzyszący Panu stres, jak i dieta, która może sprzyjać zaparciom. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.
Wybrzuszenie przy pępku oraz okoliczności jego pojawienia się również jednoznacznie wskazują na przepuklinę pępkową. Jeśli jest Pan zainteresowany, to więcej informacji odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pepkowa.
Co do IBS, to postawienie diagnozy nie jest łatwe i polega raczej na eliminacji innych przyczyn problemów trawiennych, co sugerowałabym i Panu. O zespole jelita drażliwego może Pan przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego. Ponieważ zaobserwował Pan nieprawidłowości w konsystencji kału, zdecydowanie warto skonsultować się w pierwszej kolejności z proktologiem, który może zadecydować o diagnostyce endoskopowej jelit w celu wykluczenia nieprawidłowości w ich obrębie. Również pomocnym narzędziem diagnostycznym może być w Pana przypadku podstawowa morfologia krwi z oznaczeniem poziomu OB i CRP, a także badania kału (w tym na krew utajoną). Do tego czasu proszę zadbać o dietę, ponieważ z pewnością wpłynie znacząco na poprawę komfortu Pańskiego życia. Warto wyeliminować słodycze, słodzone napoje oraz zminimalizować ilość spożywanego (zwłaszcza czerwonego) mięsa.
Być może zainteresuje Pana także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit-i-odbytu-nowotwor-jelit-zespol-jelita-drazliwego-zylaki-i-szczelina-odbytu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak mogę prowadzić sobie z tymi biegunkami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego miewam te skurcze w obrębie brzucha? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może oznaczać ta krew po wypróżnieniu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam te problemy z wypróżnieniami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może znaczyć taka krew w stolcu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mam zrobić z tymi biegunkami w młodym wieku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy może być to jakiś nowotwór? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tymi naroślami na odbycie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie badania wykonać mając bóle w podbrzuszu i problem z wypróżnianiem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tym kłuciem w podbrzuszu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Czy zaparcia zwiększają ryzyko powstania hemoroidów?
Choroba hemoroidalna to częsta przypadłość - wedłu
Choroby jelit i odbytu - nowotwór jelit, zespół jelita drażliwego, żylaki i szczelina odbytu
Żylaki i szczelina odbytu, nowotwór jelita oraz ze
Defekacja - charakterystyka. Jak sobie radzić z zaparciami i biegunką
Każdy z nas ma z nią do czynienia. Poza seksem, tr