Czy są to objawy zespołu jelita drażliwego?

Dzień dobry, od 3 miesięcy mniej lub bardziej intensywnie występuje u mnie śluz w odbycie. Najczęściej po wieczornym myciu, rzadko po porannym. Śluz ma kolor przezroczysty albo żółty. Zazwyczaj gdy mam gazy albo kiedy czuję, że mam zaparcia. Zaparcia występują u mnie regularnie, najczęściej gdy śpię poza domem oraz dość często odczuwam stres. Czy są to objawy zespołu jelita drażliwego? Czy może zapalenie jelit?
KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

obecność śluzu w odbycie może mieć różne przyczyny, dlatego zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu prawidłowej diagnozy. Niemniej jednak, opisane objawy mogą wskazywać na możliwość występowania chorób układu pokarmowego lub wydalniczego.

Zespół jelita drażliwego (IBS) to zaburzenie przewodu pokarmowego, które charakteryzuje się przewlekłymi dolegliwościami brzusznymi: bólami, wzdęciami, nieregularnymi wypróżnieniami oraz obecnością śluzu w stolcu. Czynniki, takie jak stres, nieprawidłowa dieta i infekcje jelitowe, mogą wpływać na nasilenie jego objawów.

Zapalenie jelit, również może powodować podobne objawy, takie jak biegunka, bóle brzucha, obecność śluzu w stolcu, utrata masy ciała i zmęczenie. W przypadku podejrzenia zapalenia jelit konieczna jest wizyta u gastroenterologa, który może zlecić dodatkowe badania, takie jak kolonoskopia, aby postawić jednoznaczną diagnozę.

W Pani przypadku, tak jak zostało to wspomniane, zalecamy skontaktować się z gastroenterologiem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.