Czy jest możliwe, że to zespół jelita drażliwego?

Dzień dobry, Od ponad roku mam problemy żołądkowe i cały czas zwlekam z wizytą u lekarza Zaparcia, biegunki, bóle brzucha jak i bóle w przełyku. Dodatkowo, podczas wypróżniania się w momencie dolegliwości na papierze zostaje trochę krwi. Jakie badania powinnam wykonać. Czy to może być zespół jelita drażliwego? Pozdrawiam serdecznie,
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Przygotowania do badania endoskopowego

Badanie endoskopowe wykonywane jest w celu oceny stanu narządów wewnętrznych. Jak należy przygotować się do takiego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

w odpowiedzi na Pani pytanie, chcielibyśmy zasugerować wizytę u lekarza gastroenterologa. Jako że opisywane przez Panią objawy typu biegunki, zaparcia, bóle brzucha, przełyku czy krew po oddaniu stolca mogą wskazywać na różne zespoły chorobowe, to konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz zaleci Pani wykonanie odpowiednich badań typu morfologia krwi, analiza moczu czy poziom enzymów wątrobowych. Dodatkowo może będzie trzeba wykonać określenie poziomu kalprotektyny w stolcu, aby sprawdzić, czy toczy się proces zapalny w jelitach. Oprócz badań laboratoryjnych, często wykonuje się badania obrazowe czyli USG jamy brzusznej, gastroskopia czy kolonoskopia. Lekarz ocenia stan śluzówek oglądanych organów. Istnieje możliwość, że jest to ZJD, jednak zawsze krwawienia z odbytu muszą być skonsultowane z proktologiem lub gastroenterologiem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/jelito-drazliwe

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty