Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy jest możliwe, że to zespół jelita drażliwego?

Dzień dobry, Od ponad roku mam problemy żołądkowe i cały czas zwlekam z wizytą u lekarza Zaparcia, biegunki, bóle brzucha jak i bóle w przełyku. Dodatkowo, podczas wypróżniania się w momencie dolegliwości na papierze zostaje trochę krwi. Jakie badania powinnam wykonać. Czy to może być zespół jelita drażliwego? Pozdrawiam serdecznie,
KOBIETA, 24 LAT 8 miesięcy temu

Wskazania do endoskopii

Endoskopia służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jednak za pomocą endoskopu można nie tylko badać, ale również leczyć. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są wskazania do endoskopii.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

w odpowiedzi na Pani pytanie, chcielibyśmy zasugerować wizytę u lekarza gastroenterologa. Jako że opisywane przez Panią objawy typu biegunki, zaparcia, bóle brzucha, przełyku czy krew po oddaniu stolca mogą wskazywać na różne zespoły chorobowe, to konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz zaleci Pani wykonanie odpowiednich badań typu morfologia krwi, analiza moczu czy poziom enzymów wątrobowych. Dodatkowo może będzie trzeba wykonać określenie poziomu kalprotektyny w stolcu, aby sprawdzić, czy toczy się proces zapalny w jelitach. Oprócz badań laboratoryjnych, często wykonuje się badania obrazowe czyli USG jamy brzusznej, gastroskopia czy kolonoskopia. Lekarz ocenia stan śluzówek oglądanych organów. Istnieje możliwość, że jest to ZJD, jednak zawsze krwawienia z odbytu muszą być skonsultowane z proktologiem lub gastroenterologiem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/jelito-drazliwe

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy