Biegunki, bolesność brzucha a zespół jelita drażliwego

Witam. Od prawie dziesieciu lat lecze sie na brzuch.Najpierw mialam zgage,po zbyt dlugim leczeniu za silnymi lekami zaczal bolec mnie zoladek.Potem troche sie uspokoilo.A dwa lata temu zaczely bolec mnie jelita. Badania wychodza w normie, lekarze nie za bardzo wiedza co mi jest.Podejrzewaja ZJD. Silne bole i biegunki(albo zaparcia) sa meczace, ale najgorsze ze przez ostatni rok ciagle jest mi niedobrze.Przez ostatnie miesiace sie nasililo i ciezko sie funkcjonuje.Co moze mi pomoc na nudnosci?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, ważne jest żeby w pierwszej kolejności miała Pani wykonane badania mające na celu ustalenie źródła dolegliwości. Wykonanie kolonoskopii czy też gastroskopii oraz USG jamy brzusznej i badań laboratoryjnych. Później gdy nie będzie można wyznaczyć żadnych nieprawidłowości będzie można ewentualnie myśleć o ZJD i wtedy pomyśleć o zmniejszeniu poziomu stresu jeżeli takowy występuje czy też zmianie nawyków żywieniowych. Pozdrawiam.