Nasilające się problemy ze strony jelit i opuchnięcie brzucha - czy to zespół jelita drażliwego?

Witam serdecznie! Mam 19 lat i jestem kobietą. Od okołu roku cierpię z powodu moich jelit. Wszystko zaczęło się w okresie maturalnym, poranne przeczyszczenia, bóle brzucha, wzdęcia i gazy towarzyszyły mi na co dzień. Wybrałam się więc do lekarza, który zlecił mi badanie krwi, moczu i usg. Wszystko wyszło ok i pani doktor stwierdziła ZJD. Ponadto zaobserwowałam u siebie nieznaczne powiększenie brzucha z prawej strony, jednak pani doktor zbadała go ręką i stwierdziła, że niczego tam nie wyczuwa i to z pewnością nie jest jakaś patologia (jestem osobą szczupłą więc wydaje mi się, że jakieś zmiany byłyby wyczuwalne). Dostałam D***** po którym faktycznie czułam się lepiej i dzięki temu mogłam znów normalnie uczęszczać do szkoły. Obecnie studiuję i znów na co dzień towarzyszy mi silny stres w związku z tym zauważam nasilenie objawów. Nie mam krwi w stolcu ani nie tracę na wadze. Czasem miewam objawy hipochondrii... w związku z tym ostatnio znów zaczęło mnie gnębić to jednostronne opuchniecie brzucha. Wyczuwam tam nawet czasem lekki ucisk. Zdaję sobie sprawę, że te objawy najprawdopodobniej powstają poprzez zależności psychosomatyczne i nasilony stres. Chciałabym się jednak upewnić czy obraz dolegliwości jaki przedstawiłam faktycznie wskazuje na ZJD? Zapomniałam jeszcze dodać, że miałam również posiew kału na pasożyty, który nic nie wykazał. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Zespół jelita drażliwego jest jednostką chorobową rozpoznawaną w dużej mierze po wykluczeniu przyczyn organicznych i czynnościowych chorób przewodu pokarmowego. Objawy opisywane przez Panią są jak najbardziej zgodne z obrazem klinicznym możliwym do zaobserwowania w przypadku ZJD.
W przypadku wątpliwości co do zwiększenia obwodu brzucha lub odczucia opuchnięcia prawej części brzucha warto wykonać badanie USG jamy brzusznej. Jest badanie wystarczające aby wykluczyć istotne zmiany w wątrobie i trzustce. Warto także zastanowić się nad badaniem endoskopowym w celu diagnozy zaburzeń perystaltyki jelit.

Proponuję skonsultować problem z gastroenterologiem w przypadku nasilenia dolegliwości.

Redakcja abcZdrowie.pl