Niepokojące dolegliwości - czy to zespół jelita drażliwego?

Witam. Lekarz urolog stwierdził po badaniu USG (nie było widać zmian, reagowałam na ucisk), że nie mam problemów z pęcherzem moczowym, lecz raczej jest to jelito grube. I teraz pytanie: czy te dolegliwości mogą wskazywać na problemy z jelitami?: uczucie parcia na mocz, ciągnięcia w podbrzuszu (przy czym nie mam częstomoczu), ból pleców, mdłości, problemy po oddaniu moczu tzn. ból nasila się po oddaniu moczu, częste odbijanie się po posiłku, ból nasila się po spożyciu niektórych produktów (np. kawy, herbaty, piwa, czekolady, papryki, kapusty, mleka), wzdęcia, przelewanie się w brzuchu, burczenie, opuchnięty brzuch, nie mam problemów z opróżnianiem się (nie mam biegunki, zaparć), objawy nasilają się przy dużym stresie, ból pleców. Dodam, że wykonałam USG jamy brzusznej, dopochwowe, badanie moczu, posiew, badanie krwi, na chlamydię, TSH. Czy możliwe są takie dolegliwości ze strony jelit? Czy jelito może wpłynąć na bolesność po oddaniu moczu?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Objawy mogą wskazywać na tzw. zespół jelita drażliwego, zwłaszcza jeśli jest Pani osobą emocjonalnie reagującą, źle znoszącą sytuacje stresowe bądź przewlekle narażoną na stres. Rozpoznanie takie może być postawione po wykluczeniu przyczyny organicznej - choroby wynikającej z uszkodzenia strukturalnego bądź czynnościowego narządu lub układu. Wziąć pod uwagę trzeba, iż taka mnogość objawów może wynikać z różnych zaburzeń, tzn. obok zespołu jelita drażliwego może współistnieć inna choroba.
Do rozważenia dokładniejsze badania obrazowe jamy brzusznej i miednicy małej - tomografia komputerowa bądź rezonans magnetyczny oraz badania endoskopowe - kolonoskopia i gastroskopia.
Pozdrawiam