Czy to może być objaw zespołu jelita drażliwego?

Witam! Od miesiąca odczuwam kłucie z lewej strony podbrzusza. Ból promieniuje do lędźwi i lewej nogi. Dodam ze nie jest stały, tzn. jednego dnia nie boli wcale, innego cały dzien. Początkowo ból był silniejszy. Zmienił się rytm wypróżnień. Często tuż po obudzeniu muszę od razu iść do toalety. Wyniki badań krew, mocz ok, kał na krew utajoną jeden raz dodatni, dwa razy ujemny. Badanie crp nie wykazało stanu zapalnego. Badanie USG ginekologiczne także w porządku. Czy to może być objaw zespołu jelita drazliwego? Jakie badania jeszcze wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Objawy, które Pani opisuje (ból brzucha, zmiana rytmu wypróżnień) mogą świadczyć o tak zwanym zespole jelita drażliwego (ZJD), natomiast promieniowanie bólu do lędźwi i do nogi sugeruje raczej problem z kręgosłupem (neurologiczny). Pani opis dolegliwości jest lakoniczny, brakuje bardziej szczegółowych informacji na temat wypróżnień (czy pojawiły się biegunki lub zaparcia), w jakich okolicznościach pojawia się i nasila ból (po posiłkach, przy zmianie pozycji itd.). Dla ZJD charakterystyczny jest ból skurczowy brzucha, nasilający się po posiłkach i poranny, zwykle ustępujący po wypróżnieniu.

W tym miejscu odsyłam Panią do wyczerpującego artykułu na temat ZJD w naszym serwisie: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego. Znajdzie Pani w nim szczegółową charakterystykę bólu brzucha oraz innych objawów typowych dla tego zaburzenia. Czytając ten opis, proszę starać się przyrównać do niego swoje dolegliwości. Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego odbywa się na podstawie wywiadu oraz wykluczenia innych, organicznych przyczyn bólu.

Sugeruję, aby dalszą diagnostykę zacząć od USG jamy brzusznej i nerek, a jeśli badania nie wykażą niczego niepokojącego, należy udać się na konsultację do lekarza neurologa. Zleci on prawdopodobnie badanie obrazowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa (tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny) w celu wykluczenia problemów neurologicznych. Sam ból brzucha i zmiana rytmu wypróżnień może mieć oczywiście także inne przyczyny, które warto rozważyć i wykluczyć. Należą do nich chociażby: niewłaściwa dieta, zaburzenia flory bakteryjnej jelit, alergie i nietolerancje pokarmowe, stres i zaburzenia emocjonalne. Jednak promieniowanie bólu w Pani przypadku kieruje w stronę problemów z kręgosłupem.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.