Czy faktycznie mam objawy zespołu jelita drażliwego?

To trwa od lutego jak nasiliły mi się różne objawy. Na początku zaczęło się od jelit, wzdęcia od samej blizny po cesarce raczej w dolnej części brzucha, ból ogromny, czasem pojawia się po kilku łykach herbaty, zaparcia, utrata wagi, obecnie jako kobieta po 30 zaledwie 43 kg, ciągle zmęczenie, senność. W marcu zaczęły pojawiać się zmiany skórne, na początku kilka na plecach, obecnie całe plecy, przedramiona, szyja, dekolt, są to zmiany ropne, a nigdy wcześniej nie miałam problemów z cerą. Jestem ogólnie blada, ziemista i sina, ciągle jest mi zimna, mam ogromne bóle głowy, często mi się też w głowie kręci a dziś zemdlałam w autobusie wracając z pracy. Byłam u lekarza rodzinnego który powiedział że mam obniżona odporność a objawy jelitowe to jelito drazliwe, byłam u ginekologa i wszystko jest ok. Jakie badania powinnam jeszcze zrobić? Czuję się z dnia na dzień coraz gorzej a muszę być w formie jako samotna mama.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Pani problem jest dość złożony, bowiem obejmuje wiele objawów, które mogą wskazywać na różne choroby. Nie wspomina Pani w pytaniu, czy przez lekarza były zlecone jakieś badania ogólne. Jeżeli nie dobrym pomysłem byłoby wykonanie na początek morfologii krwi, aby sprawdzić ogólny stan Pani zdrowia.

Powinna Pani również skonsultować się z lekarzem gastroenterologii, aby zdiagnozować przyczynę wzdęć i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą wskazywać one na zespół jelita drażliwego. Jego przyczyną jest często nadmierny stres. W przypadku tej choroby dobrym pomysłem jest więc również rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą. W celu bardziej szczegółowej diagnostyki lekarz może zlecić Pani wykonanie gastroskopii oraz kolonoskopii. Jeżeli badania wykluczą schorzenia na tle gastrologicznym, należy skonsultować się również z alergologiem. Czasami podobne dolegliwości mogą bowiem pojawić się w przypadku alergii pokarmowej.

Dodatkowo warto udać się na wizytę do endokrynologa. Uczucie ciągłego zimna, problemy z cerą i dolegliwości pokarmowe mogą też pojawić się w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej. Specjalista na podstawie wywiadu i zleconych badań hormonów będzie mógł ocenić, czy może być to czynnikiem powodującym pogorszenie Pani samopoczucia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy też do przeczytania artykułu na portalu abcZdrowie.pl o zbliżonej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów naszego portalu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-zrobic-w-kierunku-zespolu-jelita-drazliwego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-te-objawy-oznaczaja-zespol-jelita-drazliwego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-czeste-biegunki-i-zaparcia-a-zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.