Jakie badania zrobić w kierunku zespołu jelita drażliwego?

Witam.. od roku choruje na zespół jelita drażliwego. Przez piec miesięcy brałam leki które pomogły, jednak od dłuższego czasu na nowo miewam problemy z brzuchem. Na nowo zaczął się ból, ciagle biegunki, mdłości (nie ciąża) i w ciągu miesiąca z 58 kg schudłam do 52. Często mam bóle głowy, stałam się drażliwa. Mam 19 lat, lekarz mówi ze to zapewne od stresu i nie ma się czym przejmować, ale ile już można wytrzymywać? Jakie badania najlepiej porobic? Nie wiem co robic.

Lek. Wojciech Zygmunt

Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego nie jest proste i często wymaga wiele czasu. Zakładam, że oficjalnie nikt u pani jeszcze nie rozpoznał zespołu jelita drażliwego, a jeśli tak, to warto udać się na konsultację z tą osobą i wznowić leczenie lub zamienić na inne. Jeżeli jednak zespół nie był oficjalnie rozpoznany, to w pierwszej kolejności należy wykluczyć organiczne podłoże choroby, czyli przede wszystkim nieswoiste choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę leśniowskiego-crohna). W tym celu należy udać się na wizytę do gastroenterologa oraz zaplanować wykonanie kolonoskopii. Pozdrawiam i życzę zdrowia!