Czy te wzdęcia ustąpią?

Czy zaparcia i wzdęcia po pregabalinie przejda? Czy trzeba odstawic. Wizytę u lekarza mam dopiero za 3 tyg. Biorę dopiero niecałe 2 tygodnie. Czy mogę lactuloze brać bo nijak nie mogę się wypróżnić 4 dzień.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wśród działań niepożądanych leku Pregabalin odnotowuje się osłabienie czynności dolnego odcinka układu pokarmowego – w tym wzdęcia i zaparcia – zwłaszcza gdy lek połączony jest np. z opioidowymi lekami przeciwzapalnymi. Jeżeli więc zażywa Pani jeszcze jakieś leki poza pregabaliną, to należałoby zwrócić uwagę na niepożądane interakcje tego typu między lekami. Jeżeli nie, należy zmienić lek lub wprowadzić leczenie przeciwdziałające zaparciom. Tutaj odnajdzie Pani więcej informacji: https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-z-zaparciami.

W przypadku nasilonych zaparć oczywiście należy zastosować leczenie niwelujące tę dolegliwość, może Pani zatem zażyć Lactulose. Nie zaszkodzą także czopki glicerynowe, a także preparaty zawierające błonnik

Do tego należy zmodyfikować dietę tak, by zmobilizować jelita do pracy – przydatne będą produkty probiotyczne, warzywa i produkty zawierające błonnik oraz woda w stosownej ilości. Więcej informacji pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.