Co znaczą te problemy gastryczne w ciąży?

Witam. Jestem w 9 tygodniu ciąży. Od tygodnia mam problem z załatwieniem się. Brzuch mam strasznie obolały i wzdęty, bardzo też boli,wygląda na 6 miesiąc tak się powiększył. Strasznie mi ciężko, dużo wymiotuje, tak jakby jedzenie mi się nie mieściło już. Kupiłam w aptece laktulaloze, ale nie pomoga. Dodam że mam cukrzycę typu 1, przestrzegam diety, i to moja kolejna ciąża. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety na 9.-10. tydzień ciąży przypada szczyt dokuczliwych objawów ciążowych – to wtedy wiele kobiet najbardziej odczuwa problemy gastryczne, zwłaszcza mające związek z mdłościami czy dezorientację lub senność. Zaparcia, wzdęcia i gazy to efekt działania hormonów – zwłaszcza progesteronu, który spowalnia proces trawienia i wpływa negatywnie na pracę jelit. Jeżeli przyjmuje Pani suplementy witaminowe dla kobiet ciężarnych, zawierające żelazo, to dodatkowo wpływa to na spotęgowanie obstrukcji. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-w-ciazy. Niestety ten problem może się pogłębiać wraz z biegiem czasu, ponieważ również rosnąca macica będzie powodować ucisk jelit i w następstwie tego zaleganie mas kałowych. Dlatego przez cały okres ciąży należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim herbatki i pigułki przeciw zatwardzeniu są zakazane – przyszła mama może wspomagać się za to naparem z siemienia lnianego. Podstawą jest jednak dieta – tylko ona może wyeliminować ten problem na dobre, pod warunkiem zachowania sytematyczności. Zaparciom przeciwdziała błonnik pokarmowy – powinien być obecny w każdym posiłku – oraz fementowane napoje mleczne, które dodatkowo wpłyną pozytywnie na mikroflorę bakteryjną jelit. Tutaj znajdzie Pani przykładowy jadłospis dla kobiety ciężarnej cierpiącej na obstrukcję: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-w-ciazy. Proszę pamiętać o odpowiednim nawodnieniu – żadna dieta nie przyniesie efektów, jeśli nie będzie Pani wypijała minimum 1,5-2 litrów wody, to ona zapobiega zatwardzeniom i sprawia, że błonnik pokarmowy działa jak szczotka wymiatająca resztki z jelit. Wspomagająco ciężarne mogą stosować syrop Lactulosa, który ułatwi wypróżnienie w najbardziej krytycznych momentach. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.