Jak pozbyć się problemu z wypróżnianiem u dziecka?

Witam. Mój 4 letni synek ma problemy z kupką. Wszystko zaczęło się 2 lata temu. Zaczął ją zatrzymywać w sobie, nie chciał jej pod żadnym pozorem wypuścić choć kupką nie była twarda. Lekarz zalecił podawać Makrogole, które po długim stosowaniu pomogły i problem znikł. Od czerwca syn nie przyjmował Makrogoli i było wszystko ok, aż do teraz. Mój 4 latek znowu się zablokował. Od 5 dni nie zrobił kupki, zaczęłam podawać mu znów Makrogole. Dostawał czopki glicerynowe i wylewkę doodbytniczą i nadal nic. Gdy pobrudzi majtki to kał widać że jest bardzo luźny. Z dnia na dzień jest coraz bardziej niespokojny. A dzisiaj nawet nie chciał zrobić siusiu, zrobił dopiero po południu. Proszę o jakąś radę, już nie wiem co mam robić. Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to, o czym Pani pisze, to tzw. zaparcia nawykowe. Mieszczą się w granicach normy rozwojowej w wieku 2-3 lat, gdy jednak nie ustępują z wiekiem, konieczne jest leczenie.

Same środki zmiękczające stolec mogą być niewystarczające. Takie zaparcia powodowane są powstrzymywaniem się dziecka od defekacji tak długo, jak tylko jest to możliwe. Wynika to z kojarzeniem oddawania stolca z czymś nieprzyjemnym lub wręcz bolesnym. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania, być może okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaparcie-nawykowe-u-dziecka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wstrzymywanie-oddawania-stolca-u-1-5-rocznego-dziecka.

Poza wspomnianymi w odpowiedzi eksperta metodami terapeutycznymi warto pamiętać o wdrożeniu diety wspomagającej leczenie problemu. Mam tu na myśli wyeliminowanie słodyczy, żywności przetworzonej czy napojów słodzonych (o ile wcześniej podawała je Pani dziecku). W zamian dobrze, by dziecko piło dużo wody, jadło jak najwięcej zup oraz warzyw bogatych w błonnik. Z owoców warto wybierać truskawki, wiśnie, kiwi czy jabłka oraz śliwki, także suszone.

Więcej informacji na temat zaparć nawykowych w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-nawykowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.