Co mogą znaczyć te problemy z wypróżnianiem u córki?

Mam 8 lat córkę. Ma problem z wyproznianiem się na ubikacje i robi to w Majki. Wcześniej miała wrzód w okolicy odbytu od tamtej pory zaczęły się problemy . Byłam z córką u lekarza ale to nie pomogło rozmawiała z córką na ten temat Ale córka odpowiada mi że odzwyczaila się od toalety ponieważ wstrzymuje i chodzi poprostu tylko wodę splukac..bardzo proszę o pomoc gdzie się udać co dalej robić . Córką też schudła przez to wszystko. Lekarz u którego byłam nie zrobił żadnych badań tylko przepisał lek na zaparcia i odesłać do domu ...zaczęło się tak dziać po tym jak córka miała wrzoda ..
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

opisany przez Panią problem dotyczy przeważnie dzieci, które celowo powstrzymują się przed defekacją z powodu np. bólu. Tak było w przypadku Pani córki, dla której każde wypróżnienie w związku z wrzodem musiało być bolesne. To zrodziło lęk przed wypróżnieniem i opóźnianie tej czynności najdłużej jak to możliwe. Cofanie stolca z powrotem do esicy powoduje jego odwodnienie – w konsekwencji defekacja po dłuższym czasie jest bolesna, gdyż kał jest twardy i suchy. W ten sposób koło się zamyka, a oddawanie stolca jest kojarzone przez dziecko z bólem, niekiedy bardzo dotkliwym. Gdy dochodzi do wydostawania się mas kałowych samoistnie lub wraz z gazami, pojawia się problem zabrudzonej bielizny, co może potęgować lęk, niechęć i blokadę dziecka przed wypróżnianiem. O zaparciach nawykowych mówi ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-nawykowe.

W takiej sytuacji można zacząć od podawania syropu zmiękczającego stolec i ułatwiającego oddanie kału (laktuloza, makrogol), by dziecko zrozumiało, że nie jest to bolesne. Jednocześnie należy zadbać o dietę – wysokobłonnikową przy jednoczesnej zwiększonej podaży płynów. Warto podawać duże ilości warzyw i unikać słodyczy, produktów przetworzonych i zapierających (potrawy smażone, ryż, gotowana marchewka, kakao itd.). Proszę również proponować dziecku jogurty naturalne, maślankę, kefir, czyli produkty wspierające pracę jelit. Tutaj więcej wskazówek odnośnie diety: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-u-dzieci.

Ponadto sugeruję wizytę u psychologa, ponieważ u Pani córki w grę wchodzą czynniki psychogenne problemu. Specjalista pomoże w rozwiązaniu problemu oraz wytłumaczy jak rozmawiać z dzieckiem i jak przełamać jego niechęć do wizyt w toalecie, by uporać się z problemem zaparć nawykowych. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie, tłumaczy na czym polega leczenie zaparć tego typu u dzieci: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaparcie-nawykowe-u-dziecka.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty