Witam,
opisany przez Panią problem dotyczy przeważnie dzieci, które celowo powstrzymują się przed defekacją z powodu np. bólu. Tak było w przypadku Pani córki, dla której każde wypróżnienie w związku z wrzodem musiało być bolesne. To zrodziło lęk przed wypróżnieniem i opóźnianie tej czynności najdłużej jak to możliwe. Cofanie stolca z powrotem do esicy powoduje jego odwodnienie – w konsekwencji defekacja po dłuższym czasie jest bolesna, gdyż kał jest twardy i suchy. W ten sposób koło się zamyka, a oddawanie stolca jest kojarzone przez dziecko z bólem, niekiedy bardzo dotkliwym. Gdy dochodzi do wydostawania się mas kałowych samoistnie lub wraz z gazami, pojawia się problem zabrudzonej bielizny, co może potęgować lęk, niechęć i blokadę dziecka przed wypróżnianiem. O zaparciach nawykowych mówi ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-nawykowe.
W takiej sytuacji można zacząć od podawania syropu zmiękczającego stolec i ułatwiającego oddanie kału (laktuloza, makrogol), by dziecko zrozumiało, że nie jest to bolesne. Jednocześnie należy zadbać o dietę – wysokobłonnikową przy jednoczesnej zwiększonej podaży płynów. Warto podawać duże ilości warzyw i unikać słodyczy, produktów przetworzonych i zapierających (potrawy smażone, ryż, gotowana marchewka, kakao itd.). Proszę również proponować dziecku jogurty naturalne, maślankę, kefir, czyli produkty wspierające pracę jelit. Tutaj więcej wskazówek odnośnie diety: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-u-dzieci.
Ponadto sugeruję wizytę u psychologa, ponieważ u Pani córki w grę wchodzą czynniki psychogenne problemu. Specjalista pomoże w rozwiązaniu problemu oraz wytłumaczy jak rozmawiać z dzieckiem i jak przełamać jego niechęć do wizyt w toalecie, by uporać się z problemem zaparć nawykowych. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie, tłumaczy na czym polega leczenie zaparć tego typu u dzieci: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaparcie-nawykowe-u-dziecka.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-dzieci.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pozbyć się problemu z wypróżnianiem u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Trudności z wypróżnianiem się przedszkolaka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Problemy z wypróżnianiem 18-miesięcznej córki – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co jeszcze można zastosować u syna na zaparcia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego 2-latek nie może zrobić kupki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Problemy z wypróżnianiem u 2,5-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jak długo można podawać laktulozę? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Co robić gdy 7-latek rzadko oddaje stolce? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego noworodek się tak wypróżnia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić gdy dziecko wstrzymuje stolec? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Zaparcia (obstrukcja, zatwardzenie) - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Zaparcia (obstrukcja, zatrwardzenie) to uciążliwa
Defekacja - charakterystyka. Jak sobie radzić z zaparciami i biegunką
Każdy z nas ma z nią do czynienia. Poza seksem, tr
Zaparcia u dzieci - charakterystyka, zapobieganie, ostrzeżenia
Okazuje się, że problem zaparć dotyczy również dzi