Co mogą znaczyć te problemy z wypróżnianiem u córki?

Mam 8 lat córkę. Ma problem z wyproznianiem się na ubikacje i robi to w Majki. Wcześniej miała wrzód w okolicy odbytu od tamtej pory zaczęły się problemy . Byłam z córką u lekarza ale to nie pomogło rozmawiała z córką na ten temat Ale córka odpowiada mi że odzwyczaila się od toalety ponieważ wstrzymuje i chodzi poprostu tylko wodę splukac..bardzo proszę o pomoc gdzie się udać co dalej robić . Córką też schudła przez to wszystko. Lekarz u którego byłam nie zrobił żadnych badań tylko przepisał lek na zaparcia i odesłać do domu ...zaczęło się tak dziać po tym jak córka miała wrzoda ..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisany przez Panią problem dotyczy przeważnie dzieci, które celowo powstrzymują się przed defekacją z powodu np. bólu. Tak było w przypadku Pani córki, dla której każde wypróżnienie w związku z wrzodem musiało być bolesne. To zrodziło lęk przed wypróżnieniem i opóźnianie tej czynności najdłużej jak to możliwe. Cofanie stolca z powrotem do esicy powoduje jego odwodnienie – w konsekwencji defekacja po dłuższym czasie jest bolesna, gdyż kał jest twardy i suchy. W ten sposób koło się zamyka, a oddawanie stolca jest kojarzone przez dziecko z bólem, niekiedy bardzo dotkliwym. Gdy dochodzi do wydostawania się mas kałowych samoistnie lub wraz z gazami, pojawia się problem zabrudzonej bielizny, co może potęgować lęk, niechęć i blokadę dziecka przed wypróżnianiem. O zaparciach nawykowych mówi ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-nawykowe.

W takiej sytuacji można zacząć od podawania syropu zmiękczającego stolec i ułatwiającego oddanie kału (laktuloza, makrogol), by dziecko zrozumiało, że nie jest to bolesne. Jednocześnie należy zadbać o dietę – wysokobłonnikową przy jednoczesnej zwiększonej podaży płynów. Warto podawać duże ilości warzyw i unikać słodyczy, produktów przetworzonych i zapierających (potrawy smażone, ryż, gotowana marchewka, kakao itd.). Proszę również proponować dziecku jogurty naturalne, maślankę, kefir, czyli produkty wspierające pracę jelit. Tutaj więcej wskazówek odnośnie diety: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-u-dzieci.

Ponadto sugeruję wizytę u psychologa, ponieważ u Pani córki w grę wchodzą czynniki psychogenne problemu. Specjalista pomoże w rozwiązaniu problemu oraz wytłumaczy jak rozmawiać z dzieckiem i jak przełamać jego niechęć do wizyt w toalecie, by uporać się z problemem zaparć nawykowych. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie, tłumaczy na czym polega leczenie zaparć tego typu u dzieci: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaparcie-nawykowe-u-dziecka.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.