Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego 2-latek nie może zrobić kupki?

Dzien dobry mój dwuletni synek od dłuższego czasu ma problemy z zrobieniem kupki podaje mu saszetki xenna junior kupki sa luźne a mimo to jak chce zrobić kupkę to zaciska pośladki i nie moze sie wypróżnić tylko popuszcza tak jak by sie bal wypróżnić prosze o poradę bo juz nie mogę patrzeć na niego jak sie meczy
KOBIETA, 31 LAT 7 miesięcy temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli stolce są luźne, a dziecko celowo powstrzymuje się przed defekacją, to może to wskazywać na problem z zaparciami nawykowymi. Niestety, żeby to ustalić konieczna jest wizyta u pediatry, który oceni, czy konieczna jest dalsza diagnostyka oraz ewentualnie wizyta w poradni gastroenterologicznej. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-dzieci.

Proszę zwrócić uwagę, w którym momencie rozpoczął się ten problem – być może zatwardzenie i bolesne wypróżnienia są przyczyną lęku i niechęci przed wypróżnieniem się (zaparcia psychogenne). Zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaparcie-nawykowe-u-dziecka. Jeżeli tak, to wskazana byłaby wizyta u psychologa dziecięcego. O zaparciach nawykowych przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-nawykowe.

Równocześnie proszę bacznie przyjrzeć się diecie dziecka, być może wymaga modyfikacji. Perystaltykę jelit wspomóc można poprzez wprowadzenie diety bogatoresztkowej, obfitej w błonnik. Do tego należy ograniczyć białe pieczywo, słodycze i produkty wysokoprzetworzone. Zwiększenie ilości płynów w diecie oraz wzbogacenie jej w warzywa powinno wyeliminować problem zatwardzeń, jeśli takie występują. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy