Co robić gdy dziecko wstrzymuje stolec?

Dzień dobry chciałabym zapytać co mogę zrobić żeby pomóc synkowi z wypróżnieniu się chodzi o to że synek notorycznie wstrzymuje"kupkę" ogólnie z nocnikiem nie ma problemu jeśli chodzi o siusiu najpierw synek robił w majtki czy do wanny po kąpieli teraz już nawet i to wstrzymuje jak by bał się kupki i nie wiemy dlaczego do czasu korzystania z pieluch wszystko było w porządku kupki były regularne dawałam już czopki później syrop ponieważ syn jakimś cudem nauczył się wypychać czopki tłumaczymy dużo z mężem że trzeba robić kupkę ale bez skutku a nie chcę ciągle "pomagać" synkowi w wypróżnieniu co jeszcze mogę zrobić żeby synek przestał się bać robić kupkę na nocnik

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wstrzymywanie stolca u dzieci określa się mianem zaparć nawykowych. W takim przypadku dziecko świadomie unika wypróżniania, co skutkuje nagromadzeniem zalegającego kału, który z kolei może powodować bóle brzucha lub ból podczas defekacji. Nieprzyjemne doświadczenia wzmagają lęk u dziecka i koło się zamyka.

Zaparcia nawykowe mają podłoże psychologiczne. Stolec wstrzymywany jest przez utrwaloną obawę przed wypróżnieniem. Wśród przyczyn wyróżnić można: wstyd lub skrępowanie, pośpiech podczas czynności higienicznych lub presję korzystania z nocnika.

Wspomina Pani, że dziecko wcześniej normalnie oddawało kupki. Być może przejście z pieluszek na nocnik i presja z tym związana wywołała u niego silny lęk.

Przede wszystkim warto rozmawiać i tłumaczyć dziecku na czym polega wypróżnianie. Można to zrobić np. w formie zabawy rysunkowej lub zabawy "w dom" podczas której zabawki korzystają z toalety. Z pewnością nie należy krytykować lub wypominać dziecku, że nie zrobiło kupy, ponieważ może to przynieść odwrotny efekt. Trzeba chwalić dziecko (pomocny może być system nagród) oraz delikatnie sugerować mu skorzystanie z nocnika z rana, nawet gdy nie czuje potrzeby wypróżnienia.

Oczywiście nie bez znaczenia jest również dieta bogata w błonnik, która przyspieszy pracę jelit. Trawienie wspomoże także masaż brzuszka oraz regularne pory posiłków.

Więcej informacji o zaparciach nawykowych znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-nawykowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.