Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lęk przed oddawaniem stolca w toalecie u 4-latka

Witam. Mój 4 letni synek od 2 lat robi siusiu do toalety ale kupkę robił do nie dawna w pampersa ponieważ bardzo się bał i wstrzymywał kupkę gdy siedział na toalecie , ale od dwóch dni nie zakładam mu pampersa bo od września idzie do przedszkola i chciała bym aby zaczął robić kupkę do toalety lub chociaż by do nocnika ale strasznie się zapiera i mówi że się boi , przekonywałam go już różnymi sposobami i nic , mówi że zrobi kupe ale do pampersa , mam pytanie co zrobić ? Bo nie mam pomysłu.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Zaburzenia lękowe

Proponuję spokojnie wysadzać dziecko na toaletę ( nie na nocnik - w przedszkolu nie ma nocników). w porach dnia kiedy dziecko robi kupkę. Ktoś musi być konsekwentny dla dobra dziecka, lepiej żeby był to rodzic.

0

Warto spróbować motywacji pozytywnej (nagród) oraz odwoływać się do wcześniejszych doświadczeń dziecka (np. gdy czegoś się bał, a po spróbowaniu okazało się, że potrafi sobie poradzić). Konsekwencja w niezakładaniu pampersa, przy jednoczesnym rozmawianiu z synkiem i wspieraniu go w próbach pokonania swojego strachu także powinna być pomocna. Warto także dopytać czego konkretnie malec się boi, spróbować innych metod (nakładka na sedes, ewentualnie zacząć od nocnika itp).

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy