Jak przekonać 4-letnie dziecko do wypróżniania się w toalecie lub na nocnik?

Mój siostrzeniec ma 4 lata i nie daje sie przekonac zrobic kupe na nocnik czy toalete. Mocz oddaje na ubikacje,ale kupe w majtki. Lekarz wyslal małego do psychologa, psycholog kazal jedynie prac majtki i powidzial ze po 2,3 razach sie nauczy gdy zrobi, maly robi to bez problemu, a kupa i tak nadal w majtach zamiast do wc. Dodam, ze nie bylo dytuacji zeby sie kiedys przestraszyl czegos itp Raz kiedys zrobil na nocnik, ale potem nadal nie chcial.Czy sa jakies metody na nauczenie? Jak go przekonac?

Witam. Są metody pewnie różne tzw behawioralne, np nagrodzAć za siusianie w toalecie aby wiedział, że jak tam sie załątwi to czeka go nagroda. Natomiast jest jeszcze taka kwestia aby nic specjalnego nie robić a cierpliwie jeszcze czekać. Oczywiście mówić dziecku glośnoe, że trzeba do wc, ale nie karac, nie krzywdzić.Niektóre dzieci, chłopcy później się tego uczą, ale w końcu nauczą. Cierpliwości i głowa do góry.

Witam. Dobrą metodą uczenia nowych zachowań jest ustanowienie nagrody. Nagroda za oddawanie stolca do nocnika nie powinna być zbyt duża, ale powinna być atrakcyjna. Na przykład - jeżeli dziecko lubi żelki, to można mu zapowiedzieć że za każdą kupę zrobioną do nocnika dostanie 4-5 żelków. Ważne jest żeby poza tą nagrodą dziecko nie dostawało żelków - bo inaczej nie będzie to wystarczająco atrakcyjna nagroda. Potem (i to będzie chyba najtrudniejszy moment) trzeba stworzyć taką sytuację, żeby dziecko doświadczyło sukcesu i nagrody. Innymi słowy trzeba obserwować dziecko i gdy wygląda, że zaczyna robić kupę - to szybko wysadzić na nocnik. Jak kupa będzie już w nocniku bijemy brawo, idziemy myć ręce i dziecko otrzymuje żelki. Przy tej okazji przypominamy, że za każdą kupę w nocniku jest nagroda. System nagradzania utrzymujemy przez 3-4 tygodnie, a potem stopniowo wygaszamy. Jeżeli powyższy (lub zbliżony) system warunkowania przeprowadzimy konsekwentnie i nie będzie efektów - to warto rozważyć konsultację rodzinną psychoterapeutyczną. Pozdrawiam