Co powinnam zrobić, żeby moje dziecko nie miało problemów z wypróżnianiem?

Witam Moja córeczka ma 3 miesiące. Przez pierwszy miesiąc robiła normalnie kupkę A od 2 miesięcy w gl nie może zrobić kupki. Daje jej krople biogaia dawałam sok z marchwi mama mi zrobiła dla Mojej księżniczki zmieniłam mleko z bebiko na NUTRAMIGEN wkładałam czopiki i do teraz nie ma żadnych efektów. Jak mogę jej pomóc żeby biedna się nie męczyła??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

problemy z wypróżnieniem u niemowląt są częstym problemem – w większości przypadków nie ma powodu do obaw, gdyż zaparcia wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego, który z trudem radzi sobie z trawieniem mleka.

W przypadku dzieci karmionych mieszankami mlekozastępczymi ten problem jest znacznie częstszy i niekiedy wskazana jest zmiana mleka na inne. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kupa-u-niemowlat.

Niestety zaparcia może powodować także witamina D w kropelkach podawana niemowlętom lub nieodpowiednio dobrany probiotyk. Może Pani zatem spróbować zmienić je na inne.

Proszę również nie podawać dziecku soku z marchwi – traktowane jest to jako rozszerzanie diety, a na to jest stanowczo za wcześnie. Trzymiesięczne niemowlę nie powinno spożywać niczego poza mlekiem modyfikowanym lub mlekiem matki. Sok z marchwi jest zbyt ciężkostrawny dla dziecka z niedojrzałym układem pokarmowy i zamiast likwidować – może nasilać zaparcia oraz bóle brzucha i inne dolegliwości trawienne.

Również czopki, stosowane regularnie lub w nadmiarze, mogą po pewnym czasie okazać się nieskuteczne – na rynku dostępne są także tzw. mikrowlewki, czyli małe lewatywy dla dzieci. W niektórych sytuacjach pediatra uznaje za konieczne podawanie niemowlęciu wody – może to wpłynąć pozytywnie na perystaltykę jelit i rytm wypróżnień. Proszę na ten temat porozmawiać z lekarzem.

O zaparciach u niemowląt przeczyta Pani również pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.