Czy powinnam podawać dziecku poprzednie mleko?

Moja 7 tygodniowa córka pije mleko nan optipro plus (wcześniej była na bebiku na ulewanie ale miała straszne zaparcia). Teraz kupki są ok ale dużo jej się ulewa, potrafi nawet po godzinie albo dwóch ulać jej się serwatką, ma nagłe ataki płaczu jakby ją coś bolało i często jest głodna (nie wytrzymuje czasem nawet 2 godzin). Co robić czy zostać przy tym mleku czy wrócić na bebiko czy jeszcze poczekać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, kiedy zostało wprowadzone mleko – proszę pamiętać, że układ trawienny dziecka potrzebuje czasu, by przywyknąć i nauczyć się trawić nową mieszankę, co może zająć nawet 2 tygodnie. Tymczasowo można wspomóc proces trawienny, podając niemowlęciu mu probiotyk.

Dziecko jest głodne być może z powodu dużej ilości pokarmu, które się ulewa – w takiej sytuacji może być konieczne podawanie mleka oznaczonego symbolem AR (antyrefluksowe) lub preparatów zagęszczających mleko. Zdecydowanie nie należy wracać do poprzedniego mleka, skoro powodowało zaparcia. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-mleko-dla-niemowlat.

Dodatkowo proszę zwrócić uwagę, czy poprawy nie przyniesie zmniejszenie ilości mleka wypijanego jednorazowo na rzecz częstszych karmień. Jeżeli pomimo czasu i ewentualnie zmiany mieszanki mlekozastępczej dziecko nadal będzie niespokojne, płaczliwe oraz będzie nadmiernie ulewać, wskazana jest wizyta u gastroenterologa dziecięcego. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-refluksu-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.