Czy musimy jeszcze podawać dziecku mleko Bebilon 2?

Dzień dobry. Syn ma 2 lata. Pije mleko Bebilon 2 razy dziennie po 150 ml. Czy można je już odstawić? Jego dieta jest zróżnicowana, z jedzeniem nie mamy problemów wręcz odwrotnie. Poza tym waży już 16,300 kg i jest dość wysoki. Pomimo wagi nie jest jednak gruby. Czy odstawienie mleka w jego przypadku nie jest już konieczne? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mleko – zarówno pokarm matki, jak i mieszanka mlekozastępcza – to podstawa żywienia niemowlęcia do 1. roku życia. W tym okresie jest absolutnie niezbędne, nawet wówczas gdy zostanie rozszerzona dieta malucha. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-niemowlat-czego-unikac.

Natomiast po 1. roku życia mleko może odgrywać rolę marginalną w żywieniu dziecka, można z niego także zrezygnować, jeśli dziecko chętnie spożywa pokarmy stałe i nie ma diety niedoborowej. Zatem zdecydowanie nie ma potrzeby podawania dwuletniemu dziecku mleka modyfikowanego, zwłaszcza że sama Pani wspomina, że syn je chętnie i raczej nie grożą mu konsekwencje niedoborów. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-mozna-odstawic-mleko-modyfikowane oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-dziecko-powinno-pic-mleko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.