Czy moje dziecko zacznie się wypróżniać normalnie?

Dzień dobry. Mam pytanie co do oddawania kupki przez niemowlaka. Dzisiaj mija małej 10 dzień życia. Przez pierwsze dni w domu zaraz po jedzeniu bądź w trakcie dziecko oddawalo kupkę. Pozniej robiło to coraz rzadziej i do tego pojawiły się na bóle brzucha i zaparcia. Podajemy dziecku kropelki aby temu zapobiec i jest dużo lepiej. Dziecko ładnie śpi, jest spokojniejsze widać że kropelki ułożyły. Jednak pojawił się problem z robienie kupki ponieważ od prawie dwóch dni dziecko nie oddalo stolca. Pytanie czy jest to już powód do niepokoju czy jak dziecko oddaje gazy, czuje się dobrze, nie ma objawów bolącego brzucha śpi spokojnie możemy spać spokojnie i wkoncu wyczekiwana kupka przyjdzie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

noworodki i niemowlęta, z uwagi na niedojrzałość układu pokarmowego, często borykają się z problemami trawiennymi, w tym zaparciami, kolkami i niestrawnością czy ulewaniem. Większość tych dolegliwości powinna ustąpić około 6. miesiąca życia, z niektórymi jednak dzieci mogą zmagać się nawet przez cały pierwszy rok życia.

Przyjmuje się, że jeżeli niemowlę karmione jest piersią, to może wypróżniać się nawet raz na siedem dni, pod warunkiem, że nie ma dolegliwości wskazujących na ból brzucha, a oddany stolec jest miękki, a nie stały. Z kolei dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny wypróżniać się raz na dobę.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kupa-u-niemowlat.

W przypadku problemów z zaparciami warto przystawiać dziecko do piersi jak najczęściej, a także masować brzuszek dziecka, by usprawnić pracę układu trawiennego i pasaż pokarmu przez jelita. Może Pani także układać dziecko na brzuchu i stosować ciepłe okłady z ogrzanej pieluszki tetrowej. Jeśli to nie przyniesie efektów, konieczna będzie wizyta u pediatry – może zadecydować o podaniu dziecku czopka i wprowadzeniu suplementacji probiotykiem.

Więcej informacji dotyczących zaparć w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.