Jak ułatwić dziecku oddawanie stolca?

Witam. Mój synek ma prawie 5 miesięcy. Od niedawna je już samo mleko modyfikowane hipp combiotik. Odkąd nie je piersi ma problemy z kupką, jest zwarta. Musi się wysilić żeby się załatwić ale nie płacze. Próbowałam go przepajać ale jak tylko poczuje że to nie mleko to wypluwa. Próbowałam dawać wodę, koperek, herbatę z kopru z sokiem jabłkowym od 4 miesiąca i do niczego nie mogę go przekonać. Jak mu mogę pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno przejście z pokarmu kobiecego na mleko modyfikowane, jak i w ogóle zmiana sposobu żywienia niemowlęcia wiąże się z możliwymi dolegliwościami trawiennymi – zwłaszcza z zaparciami.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Najczęściej jest to przejściowy problem, który ma związek z niedojrzałością układu pokarmowego maleństwa, niekiedy jednak wskazana jest zmiana mleka modyfikowanego na inne. Proszę jednak pamiętać, że dzieci karmione mieszanką zawsze oddają stolec bardziej zwarty niż w przypadku dzieci karmionych piersią. Jeżeli jednak dziecko wypróżnia się regularnie, bez większego problemu i nic nie wskazuje na to, by doskwierały mu dolegliwości bólowe, to nie ma potrzeby ingerować w proces trawienia.

Dzieci często nie akceptują niczego innego poza mlekiem, więc nie ma sensu zmuszać niemowlęcia do picia czegokolwiek poza mlekiem. W tym wieku zresztą wskazane jest podawanie tylko wodysoki i herbatki mogą być zbyt obciążające dla układu pokarmowego, a dodatkowo obecnie nie zaleca się w ogóle podawania naparu z kopru włoskiego dzieciom.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.