Jak zwalczyć te zaparcia u dziecka?

Witam, mam 2 miesięczną córkę ze skazą białkową, dostaje teraz mleko bebilon pepti syneo 1, jest to juz 4 mleko które jej wdrażamy po konsultacji z pediatrą i w końcu jej odpowiada, ale odkąd ma skazę zaczęły się też zaparcia z którymi walczę do tej pory, miało ustąpić po zmianie na to mleko, a tu nadal nic co mam robić? Nie mogę w nieskończoność podawać dziecku czopki, bo bez nich nie ma szans na wyróżnienie. Czy mogę jej podawać sok ze świeżo wyciskanych jabłek rozrobiony z wodą? Albo wodę z zalanych wcześniej suszonych śliwek? Czy to za ciężkie dla takiego maluszka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety zmiana rytmu wypróżnień, w tym zaparcia, są typowe dla skazy białkowej. Pole manewru – poza zmianą mieszanki mlekozastępczej – jest w tym wypadku ograniczone z uwagi na wiek dziecka. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skaza-bialkowa-u-niemowlat.

Nie polecam podawania dziecku soków, ponieważ są zbyt ciężkostrawne dla dwumiesięcznego niemowlęcia – jego układ pokarmowy nie jest jeszcze przystosowany do trawienia niczego poza mlekiem. Podawanie soków lub wody z moczenia suszonych śliwek jest już określane jako rozszerzanie diety – a to stanowczo za wcześnie. Oczywiście sugeruję konsultacje z pediatrą, to do niego należy ostateczna decyzja w tej kwestii.

Być może doradzi, by rozrzedzać mleko modyfikowane – zwiększenie ilości wody powinno wpłynąć pozytywnie na układ trawienny dziecka. Dodatkowo zbawienne będą delikatne masaże brzucha dziecka, wykonywanie rowerka nogami niemowlęcia, a także częste układanie go na brzuchu. Zachęcam także do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.